Чи є на сьогодні підстави очікувати зростання цін на продукти харчування цього року (окрім традиційних сезонних коливань)? Якщо так, які продукти можуть подорожчати, як подешевшати, за вашими оцінками
ответ:
Андрей Новак
Якщо будуть підвищені ціни на газ для населення, тобто вартість енергоносіїв, це розпочне ланцюгову реакцію підвищення цін по всій економічній системі. Якщо ще й паралельно буде продовжуватися девальвація гривні, це пришвидшить зростання цін на імпортні товари і ресурси. І, таким чином, ланцюгова реакція буде підживлена ще більше. Якщо й у 2013 році уряд продовжуватиме практику латання дефіцитних дір на товарних ринках закупівлею "дешевого" імпорту, замість підтримки відповідного національного виробника, то ланцюгова реакція зростання цін під кінець року може бути досить масштабною.
вопрос:
Ruzvelt
Как Вы оцениваете вероятность обвала гривны в ближайшем времени? И к каким последствиям может привести массовая скупка валюты населением?
ответ:
Андрей Новак
Обвал гривні цілком можливий, якщо ринок, тобто банки і ми, громадяни, отримаємо поганий сигнал про невідновлення співпраці з МВФ, тобто відсутність в уряду і НБУ фінансових можливостей як для інтервенції на валютному ринку, так і для виконання витратної частини бюджету.
вопрос:
грейпфрут
Андрій Яремович,коли ж нарешті відновиться історична справедливість і 3-4 обл. Західної України і Крим вийдуть зі складу країни?Чи можна сподіватись,що уряд Азарова почне процес повернення в держвласність того,чим заволоділи олігархи?
ответ:
Андрей Новак
Не розумію про яку "історичну справедливість" йдеться. Хіба що її вести лише з певних історичних моментів і в певні історичні періоди, як колись говорив Щербицький: "Історія українського народу починається з 1917 року".
вопрос:
счёт
по-вашему, в этом году цена на российский газ будет оставаться прежней? или возможен ее пересмотр? при каких условиях?
ответ:
Андрей Новак
Деталі переговорів України з РФ відомі лише самим переговорникам. Хоча йдеться про публічну політику, економіку і витрачання коштів платників податків. Чи буде перегляд і на яких умовах - повністю залежить від стійкості і контраргументованої адекватності позиції української сторони. У нас для діалогу з РФ є маса адекватних економіко-політичних контраргументів. Потрібне лише бажання їх використати.
вопрос:
счёт
даст ли в этом году очередной кредит украине мвф?
ответ:
Андрей Новак
Це буде залежати від економічного і політичного аспектів. Економічний - зменшення проблем українського бюджету, перш за все, за рахунок зменшення дефіциту Нафтогазу, що потребує підвищення цін на газ для населення. А політичний аспект - чи основні донори МВФ (США і європейські країни) побачать, що українська політична влада все ж має намір бути якщо не демократичною, то хоча б цивілізованою.
вопрос:
Сергей В.
Как оцениваете вероятность вступления Украины в Таможенный союз и возможные последствия этого шага?
ответ:
Андрей Новак
Ні в якому разі Україні не можна вступати повноцінно в Митний союз на його сьогоднішніх принципах і правилах, бо це напряму закриє дорогу до набагато об"ємнішого, платоспроможнішого і перспективнішого ринку ЄС, що підтверджено офіційною позицією європейського керівництва. Саме тому очевидно, українська влада і пропонує РФ зустрічні компромісні формати - чи то "3+1", чи то приєднання лише до окремих позиції Митного союзу, що не суперечать правилам як ЗВТ з ЄС, так і СОТ.
вопрос:
Сергей В.
Добрый день. По вашим оценкам, Европа уже начала выходить из кризиса? И как кризис в еврозоне отражается на Украине? Нужно ли нашей стране стремиться в ЕС, учитывая существующие там проблемы, Европе явно не до нас.
ответ:
Андрей Новак
Я б хотів, щоб ми якомога швидше дожили до рівні європейських економічних проблем. Багато шуму навколо цієї теми, але насправді природа економічної кризи в Європі і Україні є зовсім різними. В Європі криза фінансової дисципліни, а в Україні - глибока індустріальна криза. Тому нам треба перестати шукати зовнішні причини своїх економічних проблем, бо насправді більшість з них носять суто внутрішній структурно-функціональний характер.
вопрос:
когут
Доброго дня.Скажіть будь-ласка,таке явище як офшорна зона - це невід"ємний атрибут капіталістичної економіки,чи це скоріше аномалія,збочення ?
ответ:
Андрей Новак
Офшорні зони є одним із наслідків конкуренції податкових систем різних країн, особливо невеликих, яким важко чимось іншим привабити капітал на свою територію. Виробники всіх країн використовують офшорні схеми для оптимізації своїх витрат. Але, як правило, це не більше 10-15% обороту. У нас все гіпертрофовано до навпаки: 10-15% "чесне" відтворення в національній економіці, а решта через офшори. Але це вже питання як до якості податкової митної системи, так і до бажання їх виконувати зі сторони самої економічної влади України.
вопрос:
Рон
Андрей, что вы считаете наибольшим провалом и наибольшим достижением прошлого года в сфере экономики Украины? Спасибо.
ответ:
Андрей Новак
Минулого року маємо унікальне явище - найбільше досягнення і найбільш провал в одному питанні - економічний аспект підготовки і проведення Євро-2012.
вопрос:
icon
як ви оцінюєте перспективи співпраці україни та мвф? і чи потрібно країні зараз таке "життя в борг"?
ответ:
Андрей Новак
Життя в борг потрібно розрізняти. По-перше, величина боргу, а, по-друге, напрямок його використання. І перше, і друге в Україні неконтрольоване і непідзвітне. Саме тому борги ростуть, а жодна сфера української економіки не ожила завдяки цим боргам. На сьогодні співпраця з МВФ українському уряду і НБУ вкрай необхідна, оскільки в цьому році треба повертати зовнішній борг 9 мільярдів доларів, з них 6 мільярдів доларів - самому МВФ, та ще й терміново поповнити золотовалютні резерви НБУ. Виконати перше і друге без значних сум чергових траншів Україні буде неможливо, оскільки можливості для внутрішніх запозичень дуже обмежені через внутрішній фінансовий голод.
вопрос:
icon
що наразі відбувається з проблемою державного боргу україни? чи вирішується вона якимось чином?
ответ:
Андрей Новак
Проблема вирішується: старі борги покриваються за рахунок збільшення нових. Все дуже просто і «ефективно».
вопрос:
snaiper
Есть-ли будущее у г-ва Украина,если экономическая политика нынешнего режима, будет продолжаться?И что необходимо делать.чтобы г-во стало успешным?Благодарю!
ответ:
Андрей Новак
Хочу вас розчарувати: економічної політики в Україні не існує як такої. Існує лише розпис державного і місцевих бюджетів на найближчий рік. А це не економічна політика, а лише розпис доходів і витрат. На мій погляд, правильна методологія економічної політики повинна бути такою: спершу стратегічна модель економічного розвитку країни, потім на її поетапне виконання приймаються річні-дворічні програми, а вже на їх забезпечення затверджуються державний і місцеві бюджети. У нас же все з бюджету починається і ним же закінчується. А це означає відсутність не те що економічної стратегії, а навіть тактики економічного реагування, в тому числі на кризові явища. Тому й маємо такі негативні економічні результати при надзвичайно багатих, найбагатших в Європі економічних ресурсів. Для порівняння: минулого року відбувся відомиї з"зд компартії Китаю, на якому було відзвітовано про успішне виконання попередньої 25-літньої економічної стратегії і прийнято наступну стратегію до 2046 року. Ось вам рівень національного економічного моделювання. А в нас, повторюю - розпис державного бюджету на найближчий рік.
вопрос:
bank_t
Ваш прогноз: що відбуватиметься з курсов гривні, долара і євро цього року?
ответ:
Андрей Новак
Частково прогноз курсу гривні закладено, запрограмовано в Державному бюджеті на 2013 рік - 8,5. Але я б цей курс назвав лише оптимістичним. Реально ситуація буде залежати від того, чи вдасться українській владі залучити значні зовнішні валютні ресурси вкарй необхідні як для поповнення золотовалютних резервів НБУ, так і для покриття величезного дефіциту Державного бюджету на 2013 рік, який зріс на третину і досягає 50 мільярдів гривень. За долар і євро особливо не хвилюйтеся. Всупереч апокаліптичним страхам з ними нічого поганого не буде, оскільки ці валюти надзвичайно крупних економічних систем, які є провідними як за технологічним, науковим, ресурсним, так і фінансовим аспектом.
вопрос:
bank_t
Пане Новак, чи прогнозуєте ви якісь проблеми цього року у банківській сфері? Чи не виникатимуть проблеми з поверненням депозитів?
ответ:
Андрей Новак
Проблеми у банківській сфері України є постійно діючими через надмірну ліберальну політику НБУ по відношенню як до грошових агрегатів, кредитної політики, так і регулювання діяльності комерційних банків. Саме тому майже щороку ми спостерігаємо проблеми як з групами банків, так і з так званими системними банками, постійно діючу девальвацію гривні, яка за свою коротку 16-річну історію девальвувала вже у майже 6 разів. Сьогодні проблеми у банківській системі України відтворюються ще й у тенденції покидання її іноземними банками, що красномовно говорить про її нездровий стан.
вопрос:
9 мая 1945 года
Г-н Новак: А) Вы галицкий националист или галицкий экономист? Б) Что будет с экономикой Украины, когда после строительства Южного потока, Украина не получит вообще русского газа, даже за 1000 долларов куб.?
ответ:
Андрей Новак
А) Націоналіст він або є, або його немає. У моєму розумінні націоналістом, тобто патріотом своєї землі, повинен бути кожен громадянин України, як і кожен англієць, француз, німець і навіть мультинаціональний і мультикультурний американець. А економіст я не регіональний, а просто економіст, кандидат економічних наук - навчався в Європейському університеті, канадському вузі, а захищав кандидатську дисертацію в Київському національному університеті ім. Шевченка. Б) Північним і Південним потоками РФ не може замінити всю ГТС України, а лише диференціювати постачання свого газу в Європу. Україні в цей самий час треба мінімізувати об"єми закупівлі російського газу, і, таким чином, мінімізувати свою енергетичну, а за нею і економічну та політичну залежність від однієї держави, не важливо якої. Так залежати від одного джерела постачання енергоресурсів не дозволяє собі жодна країна, яка дбає про національну безпеку.
вопрос:
9 мая 1945 года
Пан Новак, три вопроса: 1. Что будет с Украиной, когда уровень жизни в России будет не в три, как сейчас, а в 5-7 раз выше, чем на Украине? 2. Каково будущее Галиции, лет так через 5-10? 3. Где Вам лучше жить в Галиции или Киеве?
ответ:
Андрей Новак
1. Рівень життя вищий не в РФ, а в Москві і котеджному Підмосков"ї та на нафтових, газо-нафтовидобувних і лісорубних роботах. 2. Майбутнє всіх земель України є спільним і залежить від загальної економічної і політичної ситуації в країні. 3. Об"їздив із авторськими лекціями, проведенням форумів, семінарів, круглих столів всі українські області разів чотири. Міг би жити в будь-якій області - Україна всюди надзвичайно красива.
вопрос:
nik
Андрей, как вы считаете, Украина могла бы быть членом ЕС и ТС одновременно? Есть ли у вас своя программа по выводу Украины из кризиса, если есть какие первоочередные шаги? Может ли государство теоретически взять под свой абсолютный контроль механизм ценообразования, с установкой цен на товары превышение которых недопустимо по прихоти реализатора?
ответ:
Андрей Новак
Є офіційна позиція Європейського Союзу, що положення ЗВТ з СНД, до якої Україна вже приєдналася, не суперечить положенням ЗВТ з ЄС. А от правила Митного союзу - прямо протилежать і є несумісними із зоною вільної торгівлі з ЄС. Крім того, норми Митного союзу створили б масу проблем для України і в рамках СОТ. Тому мізерні "переваги" Митного союзу у вигляді тимчасових знижок на енергоносії не варті масштабної торгово-фінансової ізоляції України від найбільш розвинутих об"ємних і фінансово платоспроможних частин світу. Тепер про державний контроль над ціноутворенням - вважаю, що найбільш ефективну і економічно обгрунтовану держава повинна впливати на ціну на певних ринках, перш за все, ціноутворюючих, не так контролем, як власною нижчою ціновою пропозицією від державних або спільних із державними підприємств. Тоді таке ціноутворення буде конкурентним, стимулюючим, а не шкідливим. Тепер про програму по виведенню України з кризи - так, вона у мене є і називається Трифункціональна Економічна Модель України, яка подана в книзі "Як підняти українську економіку", що пройшла вже три видання і зараз готую четверте.
вопрос:
shwiec
доброго дня.я пенсіонерка,пенсія біля 1000гр.3й рік лікуюсь в онко.при нібито безплатній медицині оплачую все,плюс дорогі ліки,плюс треба їсти не тільки хліб з водою...чи хтось, колись,займеться приведенням до ладу співвідношення того,що ми маємо,та того,що треба витратити на нормальне ,людське життя без майбахів та палаців з угіддями? якби не родина в діаспорі,мене б вже не було на цьому світі.а ті,що не мають??????
ответ:
Андрей Новак
Ваша ситуація мені добре знайома, бо маю маму і батька пенсіонерів з такою ж пенсією, як у Вас, і обоє є "сердечниками". Така невідповідність між доходами і цінами є наслідком економічної деградації України, бо в слабкій економіці не може бути високих соціальних стандартів.
вопрос:
h2h_kharkiv
Які саме, конкретно кроки у сфері підприємництва, Ви вважали б, необхідно зробити як наймога швидше? Що саме, тезисно. Основні напрямки розуміють всі, цікава Ваша думка щодо конкретних невідкладних дій (хоча б гіпотетично).
ответ:
Андрей Новак
Підприємництво є різне за видами діяльності, стартовими можливостями і масштабами. В цілому підприємцю треба як мінімум не заважати, забезпечити прості і рівні податкові, митні, адміністративні правила, а як максимум - сприяти на рівні місцевої влади та грошово-кредитної політики. А це вимагає в умовах України комплексних фіскально-монетарних і галузевих реформ відповідно до обраної стратегічної моделі економічного розвитку.
вопрос:
Роман_
Ваша оцінка держбюджету на 2013 рік?
ответ:
Андрей Новак
По-перше, вперше за багато років доходи Державного бюджету на цей рік менші за доходи минулорічного бюджету - на 4%. Це говорить в цілому про те, що сам уряд не очікує позитивного розвитку економічних подій у 2013 році. По структурі доходної і витратної частини. Впадає в око те, що, недивлячись на здійснені так звані бюджетну, податкову і пенсійну реформи, структура доходів Державного бюджету не змінилася. Виникає запитання: то де дія цих реформ? Як і всі попередні роки, основним податком, який дає 53% всіх податкових надходжень, є ПДВ. Крім того, у витратній частині Бюджету ПДВ також займає велике місце у зв"язку з його відшкодуванням. Тобто наша бюджетна система і надалі надзвичайно ПДВ-залежна. Щодо витратної частини, то впадає в око зменшення витрат на армію, освіту, науку, молодь, спорт, підтримку аграрного сектору і водночас підвищення витрат на силові структури і адміністративний держапарат в середньому на 20%. Тобто бюджет став більш орієнтованим на силові і адміністративні структури. Важливим для кожного українця буде те, що у витратній частині з 15 до 5, тобто на 10 мільярдів гривень, зменшено витрати на покриття тарифів на енергоносії для населення. Тобто фактично бюджетом вже заплановане виконання основної економічної умови МВФ до української влади.
вопрос:
adiga4708
Уважаемый товарищ Новак ! Почему власти не могут до сих пор понять преимущества ТС , и продолжают загонять Украину в угол все больше и глубже ?! И еще . Кто уничтожает промышленность Донбасса ?! Похоже на заговор. Спасибо за ответы.
ответ:
Андрей Новак
Розпочну з кінця запитання. Хто знищує промисловість Донбасу - звичайно ж, ті, хто цю промисловість приватизував, і замість розвивати лише експлуатує, виводячи більшу частину заробленого через офшори на власні рахунки. Я думаю, своїх "героїв" ви самі добре знаєте. Тепер про "преимущества ТС"... Там такі ж "преимущества", як і в мишоловці сир за знижкою. Нам треба визначатися, чи ми хочемо належати до клубу розвинутих країн, чи до вічно відсталих.
вопрос:
RayaOdessa
Доброго дня, пане Андрію. З цікавістю слухаю Ваші роздуми на соціально-політичні та єкономічні теми на Tvi та у політклубі. Мені подобаються думки, які Ви висловлюєте. Особливо Ваші розяснення про вступ до ЕС через ТС ( по Лаврову) Тепер питання. Хто і коли донесе до наших олігархів таку просту думку, що настав час вже трохи вносити посильний внесок у розбудову держави Україна? Яка Ваша думка - чи законодавче вирішення питання про прощення капіталів допоможе перевести усі капітали з офшорів, при умові поліпшення податкового законодавства? Чи може Кабмін Азарова переробити податковий кодекс і спрямувати його на поліпшення інвестиційного клімату у країні? Чому іноземні банки йдуть з України, а банки з РФ навпаки посилюють свою присутність? Чи це не загрожує єкспансією рубля? Дякую за відповіді. Бажаю успіхів у творчому зростанні.
ответ:
Андрей Новак
Підемо по порядку питань. Олігархи, думаю, не є дурними, інакше б не стали олігархами. Змусити їх розбудовувати державу Україна можна, як і все в економіці, не силовими, а стимулюючими методами. Якщо ж олігарх більше боїться, ніж впевнений, то більшу частину заробленого він буде виводити, а залишати в країні буде лише мінімально необхідне для забезпечення виробничого обороту і суспільної легалізації. Щоб стимулювати через податкове законодавство притік або хоча б не відтік капіталів, це законодавство мусить бути конкурентним з найбільш сприятливим податковим законодавством, яке існує у світі. А на сьогодні найбільш прогресивними тут є арабські країни. Саме тому вони переживають інвестиційний бум - на піщаних пустелях в прямому значенні з"являється не міраж, а справжній рай. Тому капітал, який через розвиток інформаційних технологій зараз надзвичайно мобільний і динамічний, природно може обирати. І тут український інвестиційний клімат, м"яко кажучи, не конкурентний. Саме тому, відповідаючи на наступне питання, іноземні банки йдуть з України. Водночас банки з РФ посилюють свою присутність, оскільки економічна співпраця з РФ ніколи не була суто економічною, а завжди підпорядковувалася політичному тиску РФ. Якщо українська влада буде й надалі поступатися в економічних і фінансових питаннях, то можемо дійти не лише до експансії рубля, а й до прив"язування до нього курсу гривні, що було б найгірше.
вопрос:
НА ЗАХІД
Финансовая пропасть — самая глубокая из всех пропастей, в неё можно падать всю жизнь. Який нестандартний хід треба зробити Україні ,щоб ми догнали в економіці своє програне минуле .
ответ:
Андрей Новак
Нестандартний хід можливий. Це на хоча б три роки акцентувати у бюджетній кредитній і податковій політиці на дефакто найбільш конкурентних на сьогодні сферах, напрямках української економіки. А це авіакосмічна, ІТ, фармацевтична та аграрна сфери.