Активный чат
Владимир Фесенко
40
20 декабря 2017, 11:00

Владимир Фесенко

Глава правления Центра прикладных политических исследований "Пента"
вопрос:
root

root

Вибачте, пане Володимиру, то якщо влада не така вже й дурна, як ви написали у відповідях, як вона припустилася помилки щодо Саакашвілі, про що, знову ж таки, ви написали у віповідях? Може, усе таки вона не така вже й розумна? З повагою
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
Коли емоції панують над розумом, а це час від часу відбувається навіть у дуже розумних людей, зокрема, у Порошенка і Саакашвілі, тоді вони і роблять помилки.
вопрос:
root

root

Владимир Вячеславович, поделитесь, пожалуйста, вашим мнением о политике запретов нынешней власти, которые, как порой уже кажется, касаются абсолютно всего, что связано хоть как-то с Россией или советским прошлым. Фильмы, актеры, книги, гастролеры... Даже мультфильм «Простоквашино» - под запретом, как и сказки об Илье Муромце (мощи которого в Киеве, кстати сказать, находятся, в Лавре)... Это оправданная и разумная политика, или у нас все-таки сейчас «перегибают палку»?
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
Я очень неоднозначно отношусь к политике запретов. есть запреты, в которых я вижу логику, и которые хотя бы частично, но целесообразны. Например, ограничения по российским социальным сетям и по Яндексу, скорее всего, связаны с опасениями вмешательства в будущую избирательную кампанию. Уроки американских выборов, Брекзита - очевидны. Я понимаю запреты по книгам и фильмам с антиукраинским содержанием или с пропагандой российских военных - все-таки мы находимся в военно-политическом конфликте с Россией. Но запрещать фильм только потому, что какой-то актер подписал какое-то письмо, ан мой взгляд, явный перегиб. Во всем хороша мера, в том числе и в политике запретов. К тому же, для меня странно, что запрещают "Сватов", но при этом демонстрируют фильмы с американскими друзьями Путина.
К тому же, все запрещенное сейчас можно найти в Интернете.  
вопрос:
root

root

Пане Володимире, як би ви оцінили користь Мінських угод для України? Чи є зараз у них хоча б якийсь сенс? Можливо, вже визріла необхідність перегляду переговорного формату або створення інших угод?
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
З тактичної точки зору, у нас не було іншого виходу, як погодитися на Мінські угоди. До того ж, треба було зробити спробу компромісного виходу з конфлікту на сході України. Але, на жаль, ця спроба не спрацювала. Я скептично ставлюся до перспектив повної реалізації Мінських угод. Політична частина Мінських угод, на мій погляд, - це повна утопія. А от ті пункти, які стосуються припинення вогню, відведення важкої зброї - їх все ж таки можна реалізувати. І нам треба рухатися, як мінімум, до виконання безпекової частини Мінських угод. Ми не можемо в односторонньому порядку відмовитися від Мінських угод, інакше нас будуть сприймати стороною, яка провокує продовження конфлікту. Але в ставленні до реалізації Мінських угод ми маємо наполягати на реалізації власних інтересів. І чекати слушної нагоди для появи сприятливих умов щодо перспективи реінтеграції Донбасу. Переговори щодо Мінських угод будуть продовжуватися, поки це будуть підтримувати західні учасники цих переговорів, в першу чергу, Ангела Меркель.
вопрос:
root

root

Как вы оцениваете закон, который у нас называют «законом о реинтеграции Донбасса»? Какие проблемы будут решены с его принятием, и, наоборот, какие риски могут возникнуть в связи с какими-то его нормами? Почему Рада не особо торопится принять этот закон?
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
По этому закону желательно найти "золотую середину". С одной стороны, надо зафиксировать более реалистичный административно-правовой режим в зоне конфликта (вместо АТО легализация использования Вооруженных сил). Надо закрепить статус неконтролируемых территорий как временно оккупированных и законодательно обозначить факт российской агресси и право Украины на самооборону от этой агрессии. Но при этом желательно, чтобы этот закон хотя бы формально не противоречил Минским соглашениям. Так что надо демонстрировать политическое искусство. Откладывание этого закона связано с тактическими соображениями (ожидание официального продолжения санкций против России и обмена заложниками). Кроме того, судя по всему, есть определенные разногласия по окончательной редакции этого законопроекта. Есть также опасения по поводу некоторых поправок. Например, депутаты партии "УКРОП" внесли поправку о разрыве дипломатических отношений с Россией в трехмесячный срок после принятия этого закона. В коалиции придерживаются более умеренных взглядов на эту проблему.
вопрос:
root

root

Нужно ли Украине разрывать дипотношения с Россией? Что это даст на данном этапе?
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
На данном этапе ничего нового, на мой взгляд, это не даст. Это, скорее, будет символическим действием. Отношения с Россией дефакто заморожены, хотя продолжаются торгово-экономические отношения. И отказ от них больше ударит по нам, чем по России. В этих отношениях должны быть ограничения по военно-технической сфере, а также снижение риска зависимости от отдельных российских ресурсов (газ, нефть, топливо для АЭС и т.д.). По газу мы эту зависимость уже преодолели, по топливу для АЭС - постепенно снижаем. Разрыв дипотношений с Россией по нашей инициативе воспринимался бы как провоцирование нового витка конфликта. Наши западные партнеры критично относятся к такому сценарию.
вопрос:
root

root

The Washington Times в статье, посвященной Украине отмечается, «во многом ситуация при господине Порошенко хуже, чем была при режиме Януковича». Так ли это, на ваш взгляд? В чем Порошенко уподобляется своему предшественнику?
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
Я не разделяю такие оценки. В чем проблема? В отсутствии кардинальных позитивных изменений. Сохранение различных негативных практик, присущих режиму Януковича, или их частичный возврат воспринимаются очень болезненно и порождают такие оценки, как у The Washington Times. На самом деле, у нас позитивные изменения сочетаются с различными политико-правовыми деформациями и элементами возврата к старым практикам. Приведу простой пример: это дискуссия об уровне коррупции. Во многих сферах коррупции стало реально меньше, например, в госзакупках. Замена ГАИ на новую Патрульную полицию также привела к кардинальным позитивным измененям. Хотя всегда остается риск возвращения коррупционных практик. Проблема - в другом: о коррупции стали гораздо больше говорить, и это формирует субъективное ощущение, что коррупции стало больше. Социологи зафиксировали интересный феномен: спрашивают людей об уровне коррупции в различных сферах и получают ответ о том, что коррупции очень много. А когда спрашивают, сталкивались ли они лично с фактами коррупции - ситуация прямо противоположная. Поэтому ситуация и с коррупцией, и со многими другими проблемами, характерными для украинской политики, очень неоднозначна. Есть эклектическое сочетание нового и старого, борьба между новым и старым, и пока нет решительного перелома в этой борьбе.
Отождествление Порошенко с Януковичем - это и упрощение, и определенная манипуляция. У Петра Алексеевича есть немало проблем и недостатков, но они имеют другую природу и другие проявления, чем у Януковича. Главная проблема Порошенко, я бы сказал, его личная политическая драма - конфликт политических и бизнес интересов. 
вопрос:
root

root

68% зрителей программы Евгения Кислева на "Прямом" телеканале выступили за то, чтобы временно отказаться от ОРДЛО. А как вы относитесь к этой идее, которую порой озвучивают весьма влиятельные деятели и политики в разных вариантах — «отпустить Донбасс», «отгородиться от ОРДЛО стеной», «идти своей дорогой, а Донбасс пусть сам как хочет, так и будет»?
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
Де факто это уже происходит. Деюре мы этого позволить себе не можем. Если мы отказываемся от части Донбасса, то нам скажут и уже говорят: "А зачем вам тогда Крым?". Если мы сами отказываемся от части своей территории, то можем потерять и другие территории.
вопрос:
root

root

У нас усе дискутують, як реінтегрувати Донбас в Україну з політичної точки зору. А що потрібно робити з людьми — як реінтегрувати їхні уми, свідомість? Що тут в силах зробити люди від мистецтва, культурні діячі? Чи можливо взагалі певну частину населення навчити (або змусити) більше любити українське, особливо більш старших людей зі сходу країни, для яких, що б там не казали, російська залишатиметься основною мовою спілкування, класика російської та зарубіжної літератури більш цікавою, які дивитимуться з більшим задоволенням радянські фільми Гайдая чи Рязанова?
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
Абсолютно згоден. Треба думати не тільки про реінтеграцію територій, але і про реінтеграцію людей. І це має бути не нав"язування іншого світогляду, інших мовних і культурних практик. Це має бути дійсно процес реінтеграції і діалогу. Тоді він поступово дасть позитивний результат.
вопрос:
root

root

Наскільки небезпечних масштабів набуває для України проблема виїзду активних молодих громадян за кордон? Чи помічаєте ви хоча б якісь спроби влади запобігти еміграції працеспроможного і просунутого населення?
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
Виїжджає не тільки молодь. Робоча міграція проявляється навіть у літніх вікових групах. У нас уже виникає дефіцит робочої сили по окремих професійних групах. І це вже є викликом для нашої економіки. Якщо не буде вистачати робочої сили, важко буде прискорювати економічне зростання. Це серйозна проблема і вирішувати її треба комплексно. Зокрема, вже зараз треба думати над посиленням економічних стимулів, а також над тим, як вирішувати юридичні і соціальні питання, пов"язані з трудовою міграцію. Треба не запобігати трудовій міграції, а шукати дієві економічні стимули для людей, щоб працювати в Україні.
вопрос:
root

root

Нужен ли Украине закон о коллаборантах, чем он сможет помочь урегулировать ситуацию на Донбассе?
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
На мой взгляд, такой закон никак не поможет урегулировать ситуацию на Донбассе. Но правовое решение этой проблемы действительно необходимо. На мой взгляд, мы не должны наказывать рядовых людей, которые вынуждены были работать в тех или иных органах так называемых "ДНР" и "ЛНР". А вот для активных сепаратистов должны быть ограничения. А для тех, кто совершал военные и тяжкие преступления, не должно быть никакой амнистии. Поэтому правовой подход к тем людям, которые находятся на неконтролируемых территориях, должен быть гибким и дифференцированным.
Если наказывать всех, кто там находится, то мы никогда не вернем эти территории. И у тех людей, кто там находится, не будет мотивов возвращаться.
вопрос:
root

root

Владимир Вячеславович, может ли так случиться, что Донбасс навсегда останется «серой зоной» и «выжженной землей», куда уже никогда не вернется нормальная жизнь? После того, как завершится горячая фаза конфликта, как долго украинцы буду зализывать рану Донбасса?
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
Никогда не говори "никогда" и "навсегда". Риск, что Донбасс надолго может стать "серой зоной" и "выжженной землей", действительно существует. Для того, чтобы это не случилось, надо стремиться к прекращению войны и урегулированию этого конфликта, в том числе в политико-дипломатических формах. "Зализывание ран" Донбасса потребует достаточно длительного времени и очень больших ресурсов. Не будем загадывать, когда и как это случится. Но, возможно, потребуется и новая экономическая модель для Донбасса.
вопрос:
root

root

Кого бы вы назвали политическим лузером года в Украине и политическим фаворитом, и почему?
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
Я сознательно избегаю таких крайних оценок. Потому что это будет для кого-то пиар, а для кого-то - антипиар. Год был очень сложным и неоднозначным. Явных победителей и проигравших не было. Если все-таки кого-то называть, то достаточно успешным этот год был для премьер-министра Гройсмана: он не только удержался на своем посту, но и сумел провести через парламент целый ряд важных для него законопроектов. В конце года самой заметной персоной стал Саакашвили. Для кого-то он герой, для кого-то - антигерой. Но ажиотаж вокруг экс-президента Грузии во многом дело рук самой власти.
вопрос:
root

root

Наскільки ймовірні в Україні дострокові вибори парламенту і президента?
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
Поки що певна ймовірність дострокових виборів зберігається. Але тільки у випадку виникнення масштабної політичної кризи. Якщо у першій половині року нічого форс-мажорного не станеться, з кінця серпня розпочнеться активна підготовка до чергових президентських і парламентських виборів.
вопрос:
root

root

Чому влада так довго не може визначитися і призначити голову НБУ? В чому причина того, що ситуація зависла?
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
А це ж не єдиний такий приклад. У нас вже ціла купа виконуючих обов"язки. Це вже така дурна мода. На мій погляд, у даному випадку немає якоїсь однієї причини. По НБУ президент шукає, з одного боку, лояльну для себе фігуру, а, з іншого боку, це має бути кандидатура прохідна для парламенту. Пошуки затягнулися. Сподіваюся, що в четвер це питання все ж таки буде вирішено. Це важливо для переговорів із МВФ.
вопрос:
root

root

Если анализировать проделанную и несделанную за 2017 год властью работу, то, как вам кажется, какие шаги за этот период приблизили Украину к завершению войны на Донбассе, а какие, наоборот, не способствуют этому?
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
Завершение войны на Донбассе зависит не от украинских властей, а от прекращения агрессивной политики российского руководства. Либо от того, что они признают цену этой войны для себя слишком высокой.
вопрос:
root

root

КМІС оприлюднив своє нове дослідження, в якому показав, що Тимошенко вже начебто випереджає за рівнем підтримки Порошенка. Наскільки це відображає реальний стан справ? Які шанси має Порошенко залишитися при владі на другий термін?
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
Дивіться на тему мій вчорашній блог на "Українській правді". Відзначу лише одне. На даний момент Юлія Тимошенко і Петро Порошенко залишаються головними фаворитами президентських виборів, і не тільки за даними КМІС.
вопрос:
root

root

Владимир Вячеславович, интересен Ваш прогноз относительно того, может ли и при каких условиях в 2018 году наступить мир в Украине, могут ли вернуться под ее юрисдикцию оккупированные территории? Спасибо.
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
И хотел бы я быть хорошим пророком, обещать вам добрые вести, но я не ожидаю в 2018 году прекращения военного конфликта на Донбассе. Может быть, тактика Путина по Донбассу несколько поменяется после президентских выборов в Украине в 2019 году. Однако и это не гарантировано.
вопрос:
root

root

Що ви думаєте про ідею «Святослава Вакарчука — в президенти» або «Володимира Зеленського — в президенти»? Чи справді люди аж настільки далекі від політики сьогодні можуть здобути широку підтримку населення й очолити країну? І другий момент тут. Наскільки шкідливо або корисно для держави може бути, якщо при владі опиниться співак, гуморист, артист чи письменник?
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
Такі ідеї пов"язані з величезним розчаруванням багатьох українців в усіх політичних лідерах. За даними опитування Центру Разумкова в жовтні цього року, 45,5% українців не бачать жодного політичного лідера, який би зміг ефективно керувати країною. Але боюся, що і Вакарчук із Зеленським навряд чи будуть прийнятною альтернативою в цьому сенсі. Але попит на неполітичних лідерів є і навіть зростає, що є наслідком масової недовіри до політиків. Це прояв кризи довіри. Також є певний попит на те, щоб президентом країни стала людина з моральним авторитетом і без явних недоліків. По Вакарчуку і Зеленському є дуже різні мотиви у представників різних політичних сил. Наприклад, молоді єврооптимісти і частина бізнесу шукають "українського Гавела", який би представляв нове покоління і міг би продовжити курс на інтеграцію України в західні структури. А по Зеленському є політтехнологічні міркування - створити антисистемний опозиційний рух (щось на кшталт Партії п"ять зірок в Італії) для того, щоб провести його в новий склад Верховної Ради. Для цього вже створена партія "Слуга народу". До речі, тенденції створення антисистемних політичних рухів на чолі зі співаками, коміками тощо вже проявилися в цілій низці країн Європи і Латинської Америки (Італія, Польща, Бразилія).
вопрос:
root

root

Почему в Украине любая акция протеста (я не говорю о Саакашвили сейчас), даже та, которая высказывает абсолютно объективную и конструктивную критику действий власти, называется этой самой властью «происками Кремля», «действиями врагов Украины» и т.д.? Это стало удобным ярлыком для властьимущих…
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
Это определенная политтехнология, достаточно эффективная. Но надо учитывать, что российские спецслужбы на самом деле работают над дестабилизацией политической ситуации в Украине и могут для этого использовать "втемную" некоторых украинских политиков.
вопрос:
root

root

Почему все так всполошились из-за того, что Россия решила отозвать своих офицеров из Совместного центра по контролю и координации вопросов прекращения огня и стабилизации линии разграничения (СЦКК)? Каковы были заслуги этого Центра, когда все были в полном составе, в том числе россияне? Значит ли этот выход, что теперь Россия может перейти к активным боевым действиям?
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
СЦКК - это один из важнейших элементов системы контроля над прекращением огня и оперативного реагирования на нарушения этого режима. Многие эксперты оценивали эффективность деятельности СЦКК даже несколько выше, чем СММ ОБСЕ. Хотя, как мы знаем, полного прекращения огня как не было, так и нет. Но все-таки без СЦКК риски эскалации становятся существенно выше. Некоторые наблюдатели видят очень плохой знак в отзыве российских офицеров из СЦКК, даже проводят аналогии с отзывом дипломатов перед началом войны. Некоторую эскалацию военных действий на Донбассе мы видим уже сейчас. Скорее всего, отзывом своих представителей из СЦКК Россия шантажирует Украину и западных участников переговоров, при этом добивается либо особого статуса для своих участников этой миссии, либо замены своих людей на представителей "ЛНР" и "ДНР". Таким образом, нас хотят принудить к прямым контактам с сепаратистскими республиками.
вопрос:
root

root

Как вы оцениваете градус протестных настроений в Украине на данный момент? Способен ли Саакашвили «раскачать» страну и вывести на улицы сотни тысяч людей, собрать новый майдан?
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
Градус протестных настроений в Украине достаточно высокий. Саакашвили и конфликт вокруг него стали своеобразным катализатором кристаллизации и усиления этих настроений. Но одновременно мы видим и другое - абсолютное большинство украинцев критично относятся к агрессивным проявлениям при проведении различных политических акций. Мы также видим, что нет массовой поддержки этих политических акций. Их численность возросла до 10-15 тысяч, но это не большие Майданы, в которых участвовали сотни тысяч людей. Мне кажется, что у большинства украинцев возник определенный комплекс опасений по поводу новых майданов и революций. Власть можно в очередной раз сменить через уличные протесты, но приведет ли это к улучшению жизни? Или, наоборот, столкнемся с беспределом, что гораздо хуже плохой власти? Именно это, на мой взгляд, удерживает многих украинцев недовольных нынешней властью от поддержки протестных выступлений.
вопрос:
root

root

Какова, по-вашему, конечная цель действий Саакашвили, ведь, насколько я понимаю, президентом Украины он не сможет, согласно нашим законам?
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
Саакашвили уже сказал, кем он хочет стать - премьер-министром Украины. Но для этого его партии надо выиграть парламентские выборы. Однако, по данным последних социологических опросов, рейтинги его партии около 3%, что не позволяет ей даже пройти в парламент.
вопрос:
root

root

Володимире В’ячеславовичу, як би ви оцінили загрозу суттєвого загострення на Донбасі, про що звідусіль зараз застерігають — і всередині країни, і з-за кордону?
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
Загроза є, і вона, на жаль, має стабільний характер. Але Путін грається конфліктом на сході України в своїх стосунках із Заходом. Поки у нього залишається потреба та інтерес домовитися із західними керівниками, він не піде на масштабну війну. Відзначу ще один цікавий чинник: влітку в Росії має відбутися Чемпіонат світу з футболу. Для Путіна це така ж важлива подія, як Зимова Олімпіада в Сочі в 2014 році. Тому Путін не буде ризикувати правом на проведення цього Чемпіонату. А от що буде після нього - питання відкрите. Я нагадаю, анексія Криму відбулася після Сочинської олімпіади. Але знов-таки все залежатиме від того, як будуть далі складатися стосунки Путіна із Заходом. Також можливо, що Путін буде чекати, чим завершаться вибори в Україні в 2019 році. І у мене немає сумнівів, що російська влада в різний спосіб буде втручатися в наш виборчий процес.
вопрос:
root

root

Как, по-вашему, Украине следует изменить избирательное законодательство в части, касающейся выборов в ВРУ? И совпадает ли это видение необходимых изменений у Украины (ее граждан) и политиков (депутатов и тех, кто стремится ими быть)? Почему у нас не торопятся рассматривать законопроекты на эту тему?
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
У нас нет консенсуса по поводу изменений в избирательной системе ни среди политиков, ни в обществе. На мой взгляд, очередное изменение избирательной системы, например, введение открытых партийных списков, не приведет к каким-либо кардинальным политическим изменениям. Гораздо сильнее на формирование состава будущего парламента повлияет система электронного декларирования. Я - сторонник ограничения политической рекламы на выборах. Это повлияет на поведение наших избирателей гораздо сильнее, чем формат избирательной системы.
Изменения избирательной системы в парламенте не торопятся рассматривать, потому что это невыгодно депутатам-мажоритарщикам и некоторым политическим силам.
вопрос:
root

root

Наскільки наразі ймовірним є сценарій імпічменту Порошенко? Чи наблизила його діяльність за рік, що минає, Петра Олексійовича саме до такого сценарію?
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
Сценарій імпічменту є малоймовірним як із політичної, так і з правової точки зору. Якщо це і станеться, то тільки в разі масштабної і дуже гострої політичної кризи. Скоріше за все, у нас відбудуться чергові президентські вибори.
вопрос:
root

root

Наскільки серйозною в Україні є проблема сепаратизму насправді? Чи можливе щось подібне до того, що відбувається на Донбасі, в якихось інших регіонах країни, в тому ж Закарпатті?
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
До 2014 року у нас, на жаль, недооцінювали ризики сепаратизму. І ми побачили, що в разі сильного зовнішнього втручання ця проблема може стати дуже актуальною. Так що і зараз до цієї теми треба ставитися дуже уважно. На Закарпатті немає великих і гострих ризиків сепаратизму, але є проблема слабкої інтеграції угорської громади на Закарпатті в життя країни, її певне обособлення.
вопрос:
root

root

Добрый день, Владимир. Об откате антикоррупционной реформы в Украине заговорили уже наши западные партнеры, в частности, буквально недавно об этом высказались в ЕС. Какими могут быть последствия для страны, если эта тенденция не изменится и все антикоррупционные потуги сойдут на нет? Спасибо.
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
Я бы не говорил об "откате антикоррупционной реформы". Скорее, наблюдается обострение политической борьбы вокруг этой реформы и стремление ее затормозить, а также поставить под политический контроль антикоррупционные институты. В этом, кстати, заинтересованы даже многие депутаты от оппозиционных сил. Думаю, что этого не произойдет. Но острая борьба вокруг НАБУ и других антикоррупционных институтов продолжится. В будущем году мы увидим и новые резонансные дела НАБУ и САП, и новых высокопоставленных фигурантов этих дел, и, как следствие, новые атаки на НАБУ. "Антикоррупционная жизнь" продолжится и будет очень бурной.
вопрос:
root

root

Свіжий звіт Фонду «Демініціативи» говорить про те, що 41% мешканців Донецької і Луганської областей хочуть миру попри всяку ціну, при цьому 36,9% вважають, що не всякі поступки варті миру, 14% - підтримують ідею надання сепаратистам "особливого статусу", 12% - схвалюють ідею відмови від перспективи від членства в НАТО і по 7% хочуть амністії для всіх учасників бойових дій та введення федеративного устрою. Питання: 1) а чи робить влада все від неї залежне, щоб цей 41% або більшість мешканців цих областей пов’язували своє майбутнє виключно з Україною, прагнули повернутися під контроль України? Яких основних помилок припускається влада, якими відштовхує від себе симпатії та вибір на користь себе жителів Донеччини і Луганщини? 2) якщо настрої мешканців Донецької і Луганської областей і надалі будуть такими, які показав цей соціологічний зріз, то чого, якого розвитку подій, можна очікувати на Донбасі в найближчій перспективі? Які наслідки матимуть саме такі настрої? Заздалегідь дякую за відповідь.
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
По-перше, відзначу, що це опитування стосується контрольованих територій. Щодо помилок влади і пропозицій подальших дій, то я лише погоджусь із висновками того звіту, на який ви посилаєтеся. Настрої у цьому регіоні не зміняться швидко. Дійсно не вистачає системної роботи з населенням цього регіону, але навіть за умови такої роботи потрібно буде достатньо довгий період для того, щоб посилити проукраїнські настрої в цьому регіоні.
вопрос:
root

root

Голова фракції НФ Бурбак разом з фракцією БПП внесли до Ради проект закону про контроль над НАБУ... Що може більш ясно сказати, що влада псує людину. Чи може, це так тільки здається нам?
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
Це не проблема псування людини владою. Це - спроба нейтралізувати ризики від НАБУ для власної політичної сили.
вопрос:
root

root

Порошенко і закон про Антикорупційний суд. Кажуть, що президент може внести його до Ради як невідкладний і у цьому випадку непотрібно буде голосувати за відкликання того проекту, що вже зареєстрований у Раді. То чому, на вашу думку, він і досі не скористався цим?! А може він просто не знає і йому, бідненькому, ніхто не підказав?
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
Спочатку треба відкликати законопроект Соболєва, а потім можна подавати на заміну цього законопроекту проект від президента. Скоріше за все, це відбудеться до кінця поточної парламентської сесії. Проблема в іншому - яким буде зміст цього законопроекту і процедура відбору антикорупційних суддів. 
вопрос:
root

root

Влада (і не тільки) послідовно робить все, аби "Самопоміч" була повністю дискредитована, аби прибрати її як політичну силу. Чи може це не так?
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
Це вам так здається. Для влади більш серйозною загрозою є Юлія Тимошенко та "Батьківщина" (у всякому разі, за рейтингами). Але гострий психологічний і політичний конфлікт з Андрієм Садовим і деякими представниками "Самопомочі" дійсно існує. Але "Самопоміч" він не знищив.
вопрос:
root

root

Як ви думаєте, чого нам чекати 16 січня 2018 року від нинішнього парламенту? З урахування отого проекту закону про НАБУ. Нових диктаторських законів? Отим проектом закону щодо контролю над НАБУ БПП разом з НФ наче сказали "Дракон вбитий! Хай живе дракон!". Під драконом мається на увазі парламент 2013 року скликання.
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
Нинішня влада не така дурна, як вам здається. Хоча і робить певні помилки.
Спроби обмежити повноваження НАБУ можуть бути, але проти цього дуже жорстко виступають наші західні партнери, і влада змушена з цим рахуватися.
вопрос:
root

root

Дуже дивно чути від Геращеное, Фріз, Луценко таке собі синхронне "Порошенко не такий зміст вкладав у закон про реінтеграцію, який він має з урахуванням опрацьованих правок". То Порошенко у нас бог і Рада має його закони приймати такими як є?! А може ми просто не помітили, як Україна знову стала президентсько-парламентською? Чи просто президентською? Чи королівством?
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
У нас проблема не у формі правління, а в слабкості державних інституцій, анархічності наших політичних процесів і тотальній недовірі громадян до державних інституцій.
вопрос:
root

root

Доброго дня. Кажуть, повернення окупованих районів під контроль Києва та обрання до Верховної ради депутатів з цих територій дуже вплине на подальшу роботу Верховної ради. То що заважає підкреслити цю їхню "особливість" і законодавчо закріпити можливість обрання лише по одному депутату від кожного з "особливих" районів? "Особливим" районам - лише по одному "особливому" депутату. Хіба це не вирішення питання загрози?
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
Ніякого повернення окупованих територій під контроль Києва, а також виборів на цих територіях, у найближчій перспективі не очікується.
вопрос:
root

root

Інколи складається таке враження, що вся ця колотнеча довкола Саакашвілі - сплановані дії Банкової по створенню політичної сили "Удар-2". І, напевне, її злиттям з БПП у майбутньому, як це було з партією Кличка. Як інакше пояснити ту послідовність дій з наданням громаданства і наступним його позбавленням? І особливо, фактично, провокування Саакашвілі на "прорив" кордону, а не надання Порошенком публічно можливості Саакашвілі відстоювати українське громаданство у суді? Якщо це, звичайно, було провокування, а не сплановані дії.
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
Це фантазії і конспірологія. Вся ця війна з Саакашвілі є помилкою влади, штучно створили собі проблему. І ця війна значною мірою є наслідком особистісного дуже емоційного конфлікту між Порошенком і Саакашвілі.  
вопрос:
y.sirenko

y.sirenko

Як ви гадаєте,що заважає тому,щоб миротворці ООН,"блакитні каски",увійшли нарешті на Донбасс? Чому Саакашвілі досі не видають грузинській стороні,де його чекає суд,існує якийсь "договорняк"?
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
По миротворцях ООН головною проблемою є кардинальна протилежність позицій Росії і України щодо статусу цієї місії та її функцій.
Не видають Саакашвілі, можливо, тому, що є побоювання загострення протестів його прихильників внаслідок такого рішення.
вопрос:
root

root

У Вас всегда хорошее настроение , что вселяет , во всяком случае в меня , уверенность , что еще не все потеряно.Считаю Вас ...независимым политологом , которых в Украине , по моему пониманию будет не более трех-четырех. Хочется вернуться в 2013 год, Янукович , Азаров наверно сентябрь , в Раде впервые пошли разговоры о выгодности подписания Договора об ассоциации с ЕС. Начали обсуждать экономическую составляющую и показали ее пагубность для экономики Украины.А до этого три года ...уверенно шли в ЕС. Вот, отсутствие мудрости в украинском политикуме , это говорит о его бездарности и случайности людей которые там присутствуют и непонимают , что они делают и какой будет конец их бездумных действий ? На мой взгляд, ....если бы ....в то время правительство ...и оппозиция сели за круглый стол и сделали экономический анализ развития Украины в двух вариантах с договором ЕС и отсутствия рынка России и наоборот. Мог бы подобный разговор привести к консенсусу политсил . Тогда оппозиция более давила на политическую составляющую договора , верховенства права , свобода слова и прочее. Об экономической составляющей вообще никто не говорил.Не в этом ли проблема ....романтизмом заменить ...прагматизм.Или путь государственного развития через европейские каноны более важен чем экономическое благополучие.? А хотелось бы соединить экономическое развитие с строительством государства европейского типа . Но не получается . Чтобы не строил украинский политикум ...получается только коррупция и монополия. Извечный вопрос , что делать ...идти путем активного сопротивления ...Саакашвили или набраться терпения и ждать , появления новых сил на политарене. А без борьбы откуда они возьмутся? Государство в тупике.Нет политических традиций в первую очередь интересы государства .Существующая политсистема не выведет нас из этого тупика....и оппозиция не способна объединится под лозунгом ...в перую очередь интересы государства ...там вожди думают о кресле президента ...это их цель. Еще раз азадаюсь вопросом , что делать? Политики воспитанию на поддаются Саакашвили пытается дрессировать.........результата не будет .Что вы думаете обо всем этом?
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
Спасибо за добрые слова. Не переоценивайте наших политиков и руководителей - и тогдашних, и нынешних. Они не всегда действуют рационально. К тому же, на тогдашнее поведение Януковича и Азарова решающим образом повлиял Путин. Сейчас на нынешних руководителей очень сильно влияют наши западные партнеры. В большинстве случаев это способствует продвижению реформ, в том числе антикоррупционных. Хотя я бы не идеализировал влияние Запада на Украину - в нем не редко проявляются и эгоистические интересы.
На философский вопрос - что делать? - у меня нет простого и короткого ответа. Скорее всего, в ближайшие пять-десять лет нас ожидают процессы эволюционных и достаточно болезненных, но все-таки позитивных изменений. Может быть, я неисправимый оптимист, но надо верить в лучшее будущее и стремиться идти в этом направлении. Кстати, в ближайшие пять-семь лет нас ожидает очередная волна поколенческих изменений в политике. Очень надеюсь, что это будет способствовать и обновлению наших политических практик.
вопрос:
root

root

Саакашвили исполняет роль раздражителя , лично Порошенко. Никакого импичмента не будет , и некоторыми действиями .....он выставляет в нехорошем свете своих союзников из Демальянса. Как вы думаете такое поведение Саакашвили это .....отсутствие понимания традиции политической борьбы в Украине , направленной на очередные выборы и исключающие форс-мажорные ситуации. Или это психотип политика для которого нет преград и который не считается со сложившейся местной традицией и менталитетом народа ......зрада.Почему "Свобода" не поддерживает Саакашвили и другие оппозиционные партии ....держатся на расстоянии , они ...себе на уме? Ждут начала выборной компании. Саакашвили понимает , что народ Украины ...просто устал от всей этой безпросветной жизни .
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
В поведении Саакашвили очень сильно проявляется его "кавказский темперамент", его склонность к единоличному лидерству и повышенная конфликтность. Это отпугивает от него и многих потенциальных сторонников, и большинство оппозиционных лидеров. Если бы Саакашвили согласился на некую модель коллективного оппозиционного руководства, тогда, возможно, ситуация развивалась бы несколько иначе. Вождизм Саакашвили отталкивает от него практически всех других оппозиционных лидеров.
вопрос:
y.sirenko

y.sirenko

Владимир Вячеславович, ответьте, только искренне - есть ли у Украины шанс сохраниться в нынешних границах т.е. без Крыма, но с Донбассом и Юго-Востоком?
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
Мы должны стремиться к этому. Но возвращение части Донбасса и особенно Крыма будет возможно, на мой взгляд, только в случае серьезного ослабления России.
вопрос:
y.sirenko

y.sirenko

1. Як, на Вашу думку, АП краще впоратися з вимогами США щодо врегулювання ситуації на Донбасі, які, вочевидь, не потышать патріотичні організації, а саме - введеня особливого статусу, амністія та проведення виборів на Донбасі 2. Наскільки серйозно владою сприймаються економічні виклики, такі як девальвація гривні, вочевидь зростання ціни на газ (долар росте, світові ціни на нафту і газ теж), зростання цін на продукти, які експерти оцінюють у межах 20-40%, як і цього року. 3. Чи буде влада вживати заходів для покращення стосунків з СЩА та країнами-сусідками ЄС (Польща, Угорщина)? Які наслідки може мати конфлікт з партнерами через ситуацію з НАБУ? 4. Прокоментуйте версію свого колеги Андрія Єрмолаєва, що Порошенко остаточно дискредитував себе перед західними партнерами і США ніби-то готує зміну влади навесні через розкручування корупційних скандалів
ответ:
Владимир Фесенко
Владимир Фесенко
1. США не наполягають на негайних виборах на Донбасі, амністії та особливому статусі. Позиція США в основному співпадає з українською позицією, але вона дійсно ґрунтується на виконанні Мінських угод, однак не всупереч українським інтересам. 2. Думаю, що сприймаються всерйоз. Загострення економічних проблем б"є по політичних інтересах і президента, і уряду. Проблема в іншому. Не завжди вистачає ресурсів для швидкого врегулювання цих проблем. Можливо, не завжди правильно обирається тактика реагування. На жаль, іноді виникають і конфлікти політичних і бізнесових інтересів. 3. Безумовно, для влади стратегічно важливо зберігати партнерські відносини з США та ЄС. З країнами-сусідками на західних кордонах будуть шукати баланс інтересів, щоб зняти нинішню напругу, але при цьому не поступатися власними інтересами. 4. Я не поділяю цю думку. У ставленні до Порошенка на Заході давно немає ілюзії. Але поки немає і прийнятної альтернативи.
 
Наостанок хочу всім подякувати за наше спілкування. Всіх вітаю з Новим роком та іншими святами! Щастя, миру та добра всім нам!

Последние новости

Реклама
Реклама
Реклама
Мы используем cookies
Принять