Віталій Бала: поки РФ існує у її нинішньому стані, вона завжди буде загрожувати Україні

"Необхідно вирішувати питання не перемир'я, а примусу Росії до миру", — переконаний експерт.

Віталій Бала

На сайті "Главред" відбувся чат із директором Агентства моделювання ситуацій Віталієм Балою. Спілкуючись із читачами, він розповів, коли і за яких умов Росія "відчепиться" від України, наскільки ефективним є "мінський процес", і чи не вичерпав він себе, як Москва використовує Донбас, по яких питаннях з Росією наразі можна домовлятися, чи стане конфлікт на Донбасі "замороженим", а також чому нейтралітет не є шляхом, прийнятним для України.

Подаємо стенограму чату з Віталієм Балою.

Dereta:Как вы относитесь к переименованию проспектов и улиц, названых именами настоящих героев? Именами фашистов? Недавнее переименование Ватутина в Шухевича...

Віталій Бала: Я не вважаю Ватутіна героєм, а Шухевича — фашистом. По одній простій причині: у Росії зараз нас усіх називають "фашистами". Як правильно колись казали, "майбутні фашисти будуть називати інших фашистами".

Dereta:Не пора ли прекращать братоубийственную войну в "Новороссии" (признавать ДНР и ЛНР), вывести ВСУ с территории "республик" и начать налаживание мирной жизни с ними?

Віталій Бала: Таке враження, що питання ставилося після перегляду чергової порції російської пропаганди на російському ТБ. Можна подумати, що ми маємо виводити свої війська зі своєї території, бо військово-політичні іноземні бази, які називають себе ЛНР і ДНР, ніби є суб'єктами міждержавних стосунків. Насправді вже давно час усвідомити, що Росія як країна-агресор спочатку окупувала і анексувала Крим, а зараз із допомогою своїх військових, найманців, як російських, так і місцевих, окупувала частину Донбасу. І до того часу, як вона звільнить ці території, говорити про припинення війни між Росією і Україною нема сенсу.

Виталий Бала

Wrangler:Насколько, по-вашему, действенным инструментом для сдерживания агрессии РФ против Украины являются санкции? Почему с их помощью не удается заставить Путина оставить в покое Украину?

Віталій Бала: Санкції діють. Хоч як би російські правителі не заявляли з пафосом про зворотне, кожна реакція на продовження або введення додаткових санкцій з боку Росії говорить сама про себе. Але санкції є тільки складовою з комплексу заходів, які необхідно здійснювати для примусу Росії до миру. Одним із важливих чинників має бути сильна вмотивована озброєна високотехнологічною зброєю українська армія. Тільки тоді, коли Росія буде розуміти, наскільки велику ціну вона може заплатити за військові дії проти України, можна буде говорити про варіант, коли вона від нас відчепиться.

Wrangler:С чем может быть связано то, что Путин, ранее заявлявший, что украинцы и русские "один народ", заговорил вдруг теперь о "народах-родственниках"?

Віталій Бала: Цікаве запитання. Я не думаю, що є велика різниця, бо Путін все одно вважає, що ми є "практично єдиним народом". Тут проблема набагато глибша, і я не виключаю, що дефініція "народи-родичі" — це підготовка до гіршого варіанту російської ситуації з історичним минулим. Маю на увазі крадіжку ними української історії, української релігії та спроби позиціонувати себе як спадкоємців Київської Русі. Фактично без слов'ян-українців казати про росіян як окремий народ смішно. Без Київської Русі, на яку претендує сьогодні Росія, росіян як таких не було б, і вони це чудово розуміють, бо вони є нащадками, на мою думку (за винятком території Новгорода) колишнього Володимиро-Суздальського князівства, Золотої Орди.

Виталий Бала

Smilik:Як ви оцінюєте тонкий гумор нашого МЗС, яке запросило російських дипломатів на джазовий концерт, присвячений деокупації Криму? Чи доречно це?:)

Віталій Бала: Вважаю, доречно.

Почуття гумору, на мою думку, є одним із найважливіших засобів розповсюдження необхідної інформації. І, взагалі, людина без почуття гумору — просто зануда. :)

Rugaru:Существуют ли, хотя бы теоретически, модели решения экономических проблем Украины, и почему их держат в секрете от правительства и депутатов (навеяно бюджетной резолюцией)?

Віталій Бала: Щоб вирішити будь-яку проблему, передусім, необхідно хотіти її вирішити. По-друге, необхідно знати, як її вирішити. І, по третє, що є найважливішим, необхідно мати людей, які здатні це зробити. Все це в Україні є. Чому цього не роблять? Пояснити, навіть із точки зору здорового глузду, дуже важко. Це при тому, що система, яка зараз існує і преференціями якої більшість політиків користується, не хоче таких дій.

Виталий Бала

y-grek:Що заважає закінчити російсько-українську війну вже зараз? Невже тільки амбіції Путіна? Хто в РФ найбільше зацікавлений у продовженні бойових дій і реалізації найбільш радикальних сценаріїв щодо України?

Віталій Бала: На мою думку, це питання виживання сьогоднішньої Росії, фактично останньої імперії у світі. Як я сказав уже вище, тут питання історичної ідентичності, культури, віри і претензії на "собіратєля славянскіх зємєль".

y-grek:Чи вичерпав себе "Мінськ", на ваш погляд? Які ще задачі здатен вирішувати цей формат? Наскільки реально із його допомогою повністю врегулювати конфлікт на сході?

Віталій Бала: "Мінськ" себе не вичерпав і не вичерпає до того моменту, поки учасники "нормандського формату", а, можливо, і більше коло країн, не домовляться про створення нового майданчика, на якому буде прийнято рішення з примусу до миру Російської Федерації.

Pavlo:Пане Віталію, чи вигідно зараз Кремлю проводити більш широкі наступальні операції на Донбасі? Яка ймовірність ескалації конфлікту найближчим часом?

Віталій Бала: Питання непросте. Як я зазначив, це питання виживання Росії. Тому рішення про активізацію військових дій на Донбасі залежатиме від розуміння Кремлем, допоможе це їм чи ні. На мою думку, ми повинні дбати про те, щоб ми могли адекватно відповісти на найгірший розвиток ситуації. А для цього необхідно здійснювати швидкі зміни в Україні, збудувати сильну економіки, без якої не може бути сильної армії.

Виталий Бала

Sidor:В этом году был создан интеграционный комитет "РоссияДонбасс". Почему не заметна деятельность этого комитета? И нужен ли вообще России Донбасс в ее составе?

Віталій Бала: Росія використовує Донбас як засіб тиску на Україну і шантажу міжнародної спільноти для вирішення своїх завдань у контексті виключного права впливу на країни колишнього Радянського Союзу. Поки існує РФ у нинішньому стані, вона завжди буде загрожувати Україні. Але, в першу чергу, ми повинні перестати вважати питання Росії головними у нашому внутрішньому житті.

А стосовно комітету, він особисто мене не цікавить. І раджу вам менше цікавитися Росією. Що менше ми будемо цікавитися Росією, то швидше станемо успішними.

y-grek:Наскільки Росія сьогодні, скажімо так, договороспроможна? Тобто, чи готова вона домовлятися щодо врегулювання ситуації на Донбасі? Якщо так, то з яких саме питань? Адже, наприклад, по Криму вона вперто повторює і наполягає, що Крим — російський, і крапка. Дякую за відповідь.

Віталій Бала: Наскільки я розумію, варіант договору з Росією сьогодні — це визнання її інтересів в Україні. Мова йде про російський Крим, особливий статус Донбасу, федеративний устрій, російську мову як державну або офіційну. Це, на мою думку, неприйнятно, бо призведе у майбутньому до нашого нерадісного минулого.

Виталий Бала

y-grek:Не так давно виповнилося 25 років конфлікту в Придністров'ї, який швидко перейшов у заморожену фазу. Чи може Донбас спіткати та ж доля, і що конфлікт залишиться на десятки років?

Віталій Бала: Боюся, що у нас не буде варіанту "замороженого конфлікту". Пострілювати будуть завжди, а це означає, що будуть жертви серед військових і мирних жителів. Тому необхідно вирішувати питання не перемир'я, а примусу Росії до миру.

roman_:Військова розвідка США нещодавно спрогнозувала, що війна на Донбасі продовжиться і в 2018 році, і що "Мінськ" навряд чи повністю буде виконаний. Чи погоджуєтеся ви з такою оцінкою? У чому ви бачите вихід із ситуації та шляхи, які б дозволили закінчити війну якомога швидше?

Віталій Бала: "Мінськ" не вирішить питання миру. Після "Мінська" ми маємо ситуацію, яку я визначаю як "мир і війна водночас". Нам необхідно знайти і вийти на інший вищий рівень переговорного процесу, який призведе до миру.

Виталий Бала

Mitia:Способна ли Россия на майдан и протесты (если судить по последней акции)?

Віталій Бала: На мою думку, виходячи з історії Російської імперії, це, скоріше за все, може бути бунт.

Mitia:Как вы считаете, кто может прийти на смену Путину в России? Или он там будет править пожизненно? И есть ли там запрос на другого, более демократичного лидера? Ведь, судя по опросам, рейтинги других кандидатов и близко не догоняют рейтинги Путина...

Віталій Бала: Незалежно від того, хто буде новим правителем РФ, жоден із них не матиме бажання повернути Крим. А це означає, що сподіватися "дружнього керівника" Росії, нема сенсу.

Kuzia:В "Укравтодорі" запропонували максимально допустиму швидкість руху на дорогах у населених пунктах знизити з 60 до 50 кілометрів за годину. Ви, напевно, автомобіліст. Бачите сенс у цьому?

Віталій Бала: Не бачу я логіки. Пояснення, що пішохід, збитий на швидкості 50 км/год, має більше шансів вижити, — це не серйозно. Треба дотримуватися правил, впроваджувати культуру водіння.

Виталий Бала

Sidor:Виталий! Готово ли, по-вашему, украинское общество получить право на владение оружием и защиту себя с его помощью?

Віталій Бала: Я є прихильником права громадян на володіння зброєю. Але це має бути комплексне рішення. 1) Жорсткий контроль, бо фактично при наявності більше мільйона одиниць незареєстрованої зброї дасть можливість цю зброю інвентаризувати. 2) Варто подумати над обов'язковим курсом навчання володінню зброєю, і тільки після його закінчення давати дозвіл на володіння зброєю. 3) Я вважаю, що це має бути у контексті захисту не тільки родини, а й країни від агресора. Тобто має бути патріотична складова у володінні зброєю.

Gallina:Віталію, як може діяти Росія у відповідь на те, що Україна закріпила в законі свій курс на НАТО? Адже РФ завжди дуже хворобливо реагувала на будь-яке зближення України та Альянсу...

Віталій Бала: А ви хіба не бачите і не чуєте, як агітатори у Росії, котрі називають себе експертами, журналістами, політиками, закликають Україну до позаблокового статусу та нейтралітету? Ми вже мали нейтралітет. Мінус Крим, мінус частина Донбасу. Це — не наш шлях.

Виталий Бала

Gallina:Віталію, як ви думаєте, наскільки ймовірний імпічмент Трампа? Чи піде Америка на такий крок? Чи, може, він сам піде у відставку?

Віталій Бала: Всі розмови про можливий імпічмент Трампа, на мою думку, нагадують відомий вислів "чутки про мою смерть були трохи перебільшені". Поки що зарано про це казати.

Edmon:Почему, как только Украина получила безвиз с Евросоюзом, аналогичный режим с нашей страной начали вводить и другие страны? Даже Япония об этом заговорила...

Віталій Бала: Так це ж добре. Я взагалі вважаю, що можливість для українців вільно пересуватися світом — один із головних запобіжників повернення України до "Російської імперії". Це по-перше. А, по-друге, це стимул для самореалізації кожного громадянина країни. Сподіваюся, що Японія, яка почала розглядати варіант безвізу, не буде останньою країною.

Виталий Бала

Edmon:Что на практике даст Украине законодательно закрепление курса внешней политики на вступление в НАТО? Это каким-то образом приближает нас к вступлению?

Віталій Бала: Це чіткий сигнал для наших партнерів на Заході і громадян України. На мою думку, Україна може вступити до НАТО швидше, аніж до ЄС. Більше того, я вважаю, що тут головне — процес, а не результат. Запровадження стандартів НАТО у ЗСУ, тісна співпраця, не тільки у військовій сфері, посилюють Україну загалом.

Edmon:Георгий Тука утверждает, что Россия меняет этнический состав Крыма, заселяя его военными. Ранее и другие говорили об этом. На ваш взгляд, зачем это делает Россия, чего таким образом пытается добиться?

Віталій Бала: Стосовно етнічного складу в Криму, Росія це робить не вперше. Після виселення кримських татар у 1944 році кількісний склад росіян у Криму від близько 50% збільшився до 75%. Так, як вони вважають, зможуть у разі нового референдуму підтвердити належність Криму до Росії. І з точки зору національних інтересів Росії, вони все роблять технологічно правильно.

Виталий Бала

Petro:Як гадаєте, чому в Росії затримали Навального — залякування опозиції чи, навпаки, додають йому рейтингів, аби потім висунути на виборах президента як конкурента Путіну, який точно програє чинному президенту? Дякую.

Віталій Бала: Ви самі відповіли на своє питання. На мою думку, все це дійсно виглядає як політтехнологічний проект демонстрації на майбутніх президентських виборах їхньої уявної демократії та конкуренції, щоб не було звинувачень у диктатурі Путіна.

Petro:Недавно Турчинов заявив, що Україні слід закінчити АТО і перейти до нового формату захисту України від російської гібридної війни. Як ви вважаєте, що це може бути за формат? Оголошення війни? Чи щось принципово нове? Якщо так, то які моменти він повинен враховувати? Дякую.

Віталій Бала: Я не бачу на сьогодні, в який спосіб можна реалізувати заяву пана Турчинова. Він все правильно сказав — цього хоче більшість громадян країни, але це потрібно було робити три роки тому. Взагалі, у політиці все необхідно робити вчасно. В іншому разі проблема переросте у кризу, і вирішити її вчорашніми засобами буде вже неможливо. Трохи вище я висловив свою думку стосовно того, в який спосіб можливо прийти до миру в Україні.

Виталий Бала

Pangelina:На вашу думку, якщо змоделювати розвиток ринку електрокарів, як це може вплинути ринок вуглеводів?

Віталій Бала: Я не є фахівцем у цій сфері. І було б смішно і непрофесійно, якби я почав щось коментувати.

Pangelina:На вашу думку, що насправді коїться навколо Катару, і до чого це може призвести?

Віталій Бала: Ви знову зачіпає тему нафти та газу. Хоча тут ще й питання міжнародного тероризму.

Виталий Бала

Pangelina:За останні три роки багато українських підприємств повідкривали свої виробництва у Казахстані, Білорусі, Туреччині. Яка вірогідність того, що те, що заборонено продавати напряму́ Росії, буде продаватися через, наприклад, Казахстан чи Білорусь? А те, що буде вироблятися нібито у Туреччині, насправді буде вироблятися на окупованій території? Як от, наприклад, є підозра, що саме так вчинив холдинг DEZEGA. Чи як "дуже несподівано" ДТЕК наростив видобування антрациту на своїх російських шахтах... Україна збирається з цим щось робити?

Віталій Бала: Все залежить від бажання і контролю відповідних спеціальних служб. Сподіваюся, що вони не дадуть можливість розвитку ситуації у подібному напрямі.

Pangelina:Як ви оцінюєте рішення Трампа щодо виходу з Транстихоокеанської угоди? Це змусить Китай більше відкрити свої ринки для Америки, які вони не дуже поспішають відкривати? Чи, може, змусить американські компанії повернути своє виробництво назад, до Штатів? Взагалі, як це може вплинути на розвиток Китаю?

Віталій Бала: Трамп обіцяв під час виборів повернути робочі місця американцям. Навіть його заява про вихід із Паризької кліматичної угоди ґрунтується на тому, що в разі її виконання Америка втратить 2,7 мільйона робочих місць.

Виталий Бала

Pangelina:Як ви вважаєте, тепер, вже після президентських виборів у Франції, Ле Пен буде заборонений в'їзд до України чи ні?

Віталій Бала: Це компетенція СБУ.

Ігор Тимофєєв:Чому на сьогоднішній "прямій лінії з росіянами" Путін, цитуючи Лермонтова, переплутав "голубі мундири" жандармів і європейських "голубих"? Він не знає класика чи це обмовка по Фрейду?

Віталій Бала: Я не дивився трансляцію і не збирався її дивитися. Адже я сьогодні у редакції "Главреда". Тому коментувати те, що не бачив і не чув, вважаю недоречним.

Виталий Бала

Фото Олександра Синиці

Сейчас вы просматриваете новость «Віталій Бала: поки РФ існує у її нинішньому стані, вона завжди буде загрожувати Україні». Другие новости политики читайте в разделе «Политика». Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter. Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter
google news Главред в Google News telegram Главред в Telegram
Новости партнеров

Последние новости

Продолжая просматривать glavred.info, вы подтверждаете, что ознакомились с Правилами пользования сайтом, и соглашаетесь c Политикой конфиденциальности
Принять