На сайті "Главред" відбувся чат із політтехнологом, директором Агентства моделювання ситуацій Віталієм Балою. Спілкуючись із читачами, він розповів, яку стратегічну помилку зробила Україна, яким чином Путін буде намагатися підняти свої рейтинги, чи змінилися плани Кремля щодо України, чи чекати провокацій у східних областях на травневі свята, чим дивує склад нового Кабінету міністрів, чи потрібні новостворені посади в ньому, а також від чого залежить повернення Надії Савченко в Україну.
Подаємо стенограму чату з Віталієм Балою.
ostap_g.:Пане Віталію, як ви вважаєте, наскільки суттєво змінилися плани Кремля щодо України за два роки війни? Наскільки амбітними вони є сьогодні?
Віталій Бала: Плани Кремля щодо України не змінилися ні за два роки війни, ні за останні сторіччя. Росія вважає Україну своєю виключною сферою впливу, а практично своєю територією. Це не залежить від прізвища правителя Росії. Ми маємо це усвідомити і бути готовими жити з такими сусідами. Щоб уникнути серйозних проблем і загроз територіальній цілісності і суверенітету України, необхідно стати успішною країною.
Tarass:Чи повернеться Крим до складу України, чи про це годі мріяти, бо, як наполягає російське керівництво, "питання Криму — закрите питання"?
Віталій Бала: На мою думку, українська влада зробила жахливу стратегічну помилку, коли не розірвала дипломатичні стосунки з РФ у березні 2014 року після підписання в Георгіївській залі в Кремлі входження Криму та Севастополя до складу РФ. На мою думку, хоч хто що казав і заявляв, такими діями ми ніби формально визнали цей акт анексії. За всю історію Україна, напевно, залишиться єдиною країною, яка не розірвала політичних (дипломатичних) стосунків із країною-агресором, яка анексувала її територію.
Edmon:1. Зачем Яценюку понадобилось требовать отмены постановления о признании работы Кабинета Министров в 2015 году неудовлетворительной? Чтобы потом в резюме и автобиографии были только позитивные факты?: 2. Почему так часто в процессе формирования нового правительства колебался Гройсман, меняя свое решение на противоположное?
Віталій Бала: 1. Яценюк погодився піти у відставку за умови надання йому гарантій непереслідування за його "урядування". Тому і була вимога скасування постанови ВР про визнання роботи незадовільною.
2. Володимир Гройсман чітко розуміє, що він є заручником нинішньої ситуації в країні. Щоб показати позитивний результат своєї роботи, йому необхідно мати в уряді людей, яким він довіряє, яких він знає. Це й було причиною його заяв, щоб домогтися призначення в уряд цих людей.
Yuriy_V.:Чи є передумови вважати, що Путін може відступитися від Донбасу, лишити його у спокої? І якщо це станеться, чи буде питання Криму принциповим для Заходу, аби продовжувати санкції проти Росії та чинити тиск на Кремль?
Віталій Бала: Путін і його наступники ніколи не полишать думку про приєднання України до Росії. Тільки ставши успішною країною в економічній та військовій сфері, ми зможемо протистояти зазіханням з боку Кремля.
Yuriy_V.:Чи пройдуть свята спокійно на фронті? Чи традиційно на великі свята можна очікувати кровопролить, а на травневі — провокації та диверсії?
Віталій Бала: Активізація бойових дій на фронті не прив'язана напряму до якихось дат чи свят. Як правило, загострення відбувалося напередодні зустрічей у Мінську, особливо в "нормандському форматі", щоб Росія мала козирі на переговорному процесі.
Viktor:Почему Томенко и Фирсова лишили мандатов, когда они покинули фракцию, но больше никаких перебежчиков, которые сейчас пополнили ряды БПП, не собираются наказывать за их непостояноство?
Віталій Бала: Стосовно позбавлення мандатів Томенка і Фірсова, на мою думку, у них є всі шанси виграти суди у Європейському суді з прав людини.
Viktor:Каковы перспективы Саакашвили в украинской политике? Возможен ли такой вариант, что он будет претендовать на самую высокую политическую должность в стране?
Віталій Бала: Якщо говорити про перспективи Саакашвілі, то що Ви маєте на увазі, говорячи про найвищу політичну посаду в країні? Згідно з Конституцією, він не може бути обраний президентом. Але він може бути призначений главою уряду. Для цього його політичній партії, якщо така буде, потрібно посісти перше місце на виборах до ВР.
Konn: Гройсман в качестве премьера — это лучше вариант, чем Яценюк? Не много ли винницких повсюду?
Віталій Бала: Щоб відповісти на запитання, чи кращий Гройсман за Яценюка, слід згадати одну мудрість: про погоду, яка буде завтра, ми з вами точно взнаємо післязавтра.
semen_senia:Прокомментируйте количественный состав нового КМ? Не слишком ли он раздут? Нужны ли эти шесть вице-премьеров? И насколько эффективными могут быть люди на новых должностях, которых не было раньше в украинском правительстве (вице-премьер по вопросам евроинтеграции, по вопросам АТО и т.д.)? Есть ли новоиспеченные министры, назначение которых вызывает у вас откровенное беспокойство?
Віталій Бала: Я також здивований структурою Кабінету міністрів, кількістю віце-прем'єр-міністрів і вважаю, що не може нереформований Кабмін за нинішньої ситуації і завдань, які стоять перед країною, виконувати роль, яку він на себе бере.
Стосовно нових посад, то віце-прем'єр із питань євроінтеграції мав бути призначений ще рік тому. А от що стосується керівників, у назві посад яких є абревіатура АТО, — це питання. Всі ми знаємо, що війну називають АТО. Хибна поняттєва за змістом низка визначень, які є сьогодні в Україні, на мою думку, не можуть бути в назвах міністерств чи відомств. Це неправильно. Хоча міністерство з реінтеграції Криму і тимчасово окупованих територій має бути, і воно повинно вирішувати проблеми тимчасово переселених громадян України.
Tarass:Як би ви на сьогодні оцінили ймовірність дострокових парламентських і президентських виборів в Україні?
Віталій Бала: Ймовірність дочасних виборів в Україні напряму́ залежить від результатів роботи політиків, уряду, президента. Всі розмови так званих "політичних Нострадамусів", що вибори будуть навесні, восени, не слід сприймати серйозно. Для виборів мають бути об'єктивні обставини, які можуть настати через суб'єктивні помилки та дурниці.
Tarass:Як думаєте, чи постануть перед відповідальністю українські політики, які "засвітилися" в Панамських документах, чи їм усе зійде з рук? Не так багато часу пройшло, а наче вже й підзабули про це...
Віталій Бала: Стосовно панамських офшорів — не все так просто, як висвітлюється в українських ЗМІ. У світі багато експертів наголошують, що це тільки "перша ластівка", можливі й інші документи. І наслідком буде перебудова і зміни у світі. Що вони мали на увазі — час покаже.
Pavlo:Кому і навіщо зараз знадобилося створити проблеми Савіку Шустеру? Чи це був об'єктивний розвиток подій і претензії? Дякую.
Віталій Бала: Питання роботи Савіка Шустера найбільше турбують саме Савіка Шустера. Бізнесмен, яким уже давно став Савік, в моїй уяві дуже рідко може бути "стовпом" демократії і свободи слова. Але це не виправдовує недолугість дій влади.
Pavlo:Чи справді сьогодні небезпечно пересічним українським громадянам їхати на територію Росії в особистих справах?
Віталій Бала: Не знаю, чи безпечно їхати до Росії. Я з моменту захоплення Криму в Росію не їжджу, хоча й часто запрошують на російське ТБ. Але ж ми бачимо на екранах країни-агресора наших "експертів", які живі і здорові і допомагають легалізувати головну ідею Кремля про громадянську війну в України. Бог їм суддя, цим "експертам"...
Pavlo:За вашим прогнозом, наскільки міцною та довговічною буде сформована коаліція? Як у подальшому прийматимуть рішення, якщо навіть за ключове питання щодо нового голови Кабміну БПП і НФ разом дали 206 голосів, а решту добирали за рахунок інших політсил?
Віталій Бала: Є народна прикмета, що двоє завжди шукають третього. Навіть є вислів: "Третім будеш?". Так і з коаліцією. За народною прикметою, двом, які не знайшли третього, на ранок буде погано. Такий ранок для коаліції "на двох" таки наступить.
Edmon:Министр обороны Украины Степан Полторак считает, что на урегулирование конфликта на востоке Украины могут понадобиться годы. Так ли это? Сколько Украине жить с этим нарывом в виде оккупированного и неспокойного Донбасса?
Віталій Бала: Я не знаю, що думає міністр оборони України стосовно тимчасово окупованих територій, але, як співається в пісні, "цей дощ надовго", у разі, якщо ми не ухвалимо рішення для звільнення тимчасово окупованих територій від російських військ.
Хотів би ще зазначити, що визначення людей, які проти держави Україна, як "сепаратисти", є помилковим. На мою думку, вони насправді є колабораціоністами, що означає співпрацю місцевого населення з країною-агресором проти своєї держави. Це відбувається на Донбасі.
polit_ua:Нижня палата парламенту Франції — Національна асамблея — проголосувала за резолюцію, що закликає уряд країни виступити за зняття економічних санкцій, введених Заходом проти РФ через агресію в Україні. Що це — втома від України, перемога проросійських сил у Франції або щось інше? З чим може бути пов'язане таке бажання?
Віталій Бала: Стосовно голосування в Національній асамблеї Франції, воно не має практичних наслідків для зняття санкцій проти Росії. Але "праві" на чолі з Республіканською партією змогли мобілізуватися, на відміну від соціалістів, які не були присутні, і продемонстрували, що розслаблятися не потрібно ні українцям, ні європейцям, які усвідомлюють загрозу з боку Росії для світової безпеки. Ми маємо усвідомити, що санкції — це один із механізмів тиску на Росію. Але це зовсім не означає, що Україна не повинна здійснювати зміни і реформи у себе.
Tilda:Віталію, з чим пов'язана зміна переговірників у "мінському форматі"? Як ви розцінюєте появу в цьому процесі Ольги Айвазовської?
Віталій Бала: Перемовини у Мінську в контексті виконання домовленостей від 12 лютого 2015 року, на мою думку, є тривалим і безперспективним процесом у встановленні миру. Потрібно укласти мир із Росією, а не вести вже другий рік поспіль незрозумілі перемовини з ЛНР і ДНР. Необхідно шукати додаткові механізми тиску на Росію для вирішення питання миру. Мінські перемовини вирішують гуманітарну складову, а саме обмін військовополоненими, чи полоненими — у нас же ж АТО. Не виконавши першого пункту, тобто припинення вогню, як можна говорити про політичне врегулювання на Донбасі? Хоч би які прізвища представляли Україну, виконання Мінських домовленостей так, як вимагають від України, зашкодить національним інтересам.
Anatoliy:Что для крымских татар, проживающих в Крыму, будет значить запрет там деятельности Меджлиса? С чем без этого органа у них могут возникать проблемы? Репрессии в Крыму против них будут набирать обороты и дальше?
Віталій Бала: Україні необхідно поставити питання Криму на перше місце у всіх міжнародних перемовинах, які проводяться. Путіну наплювати на реакцію світу, і він буде робити в Криму те, що вважає за потрібне. Нам необхідно документувати, публічно про це заявляти і, таким чином, солідаризувати і збільшувати коаліцію проти Росії-агресора.
Anatoliy:Как вы считаете, возвращение Надежды Савченко в Украину — это уже решенный вопрос? Или еще не факт, что Россия отдаст ее?
Віталій Бала: Повернення Надії Савченко залежить виключно від правителя Росії. Це питання можливо зрозуміле психіатрам, і то я не впевнений, що вони зможуть на нього відповісти. Захоче — відпустить, не захоче — не відпустить.
Cfyz:Гройсман начал с повышения цен на газ. Народ нищает, Порошенко и компания богатеют, а солдаты на Донбассе гибнут — за что? За дальнейшее обнищание народа ? И это та цель, к которой мы пришли и идем через столько смертей? Не кажется ли вам, что это абсурд?
Віталій Бала: Зараз в Україні є багато питань, які виникають внаслідок незрозумілих і неадекватних дій представників влади на всіх рівнях. Що стосується підвищення тарифів на газ, наскільки мені відомо, це підвищення хотіли "повісити" на Яценюка, але він відмовився. Я далекий від думки, що держава має продавати газ за ціною, яка є не покриває затрати. Але для мене на сьогодні є незрозумілою формула, за якою вирахували цю ціну. Це — перше.
Друге. Хіба не зрозуміло, що з такими зарплатами і пенсіями переважна більшість громадян буде змушена брати субсидії? На мою думку, збільшення кількості господарств, які звертаються за субсидіями, не має нічого спільного з якісно новою економічною політикою, це неправильно.
Cfyz:Есть ли профсоюз политологов в Украине? Сколько всего политологов в Украине? Политологи Украины как-то поддерживают связь и общение между собой ?
Віталій Бала: 1. Я — не політолог. Я закінчив Інститут міжнародних відносин Київського університету Т.Шевченка. Агентство моделювання ситуацій, яке я представляю, займається політичним консультуванням, політичною аналітикою і політтехнологічними проектами.
2. Я не знаю про існування профспілки політологів. Напевно, якісь асоціації існують, але ми у них участь не беремо. Хоча Агентство моделювання ситуацій працює на ринку політичних послуг з 2002 року.
Terenko_S.:Одне з останніх соцдосліджень у Росії показало, що трохи знизився рівень довіри до російського лідера у суспільстві. До яких кроків може вдатися Путін, аби виправити ситуацію і знову заробити бонуси? Чергова військова авантюра?
Віталій Бала: Як політтехнолог можу назвати кілька варіантів — від простого до складного. Перший — замовити і сфабрикувати соціологічні дослідження, де рівень підтримки вищий. Це просто. Другий, який є складнішим, — продовжувати розкручувати доктрину агресивного патріотизму, збільшуючи кількість військових конфліктів, в яких бере участь Росія, яка за допомогою пропаганди "бореться зі злом" і є єдиним "островом світла".
liga_:Чи полишила Росія спроби створити "народні республіки" в Харкові чи Одесі, чи може ще повернутися до цих намірів?
Віталій Бала: Росія по-любому буде намагатися дестабілізувати ситуацію на сході країни, тому що як для України головне завдання — стати успішною державою, відбутися в новому світовому форматі, так і для Росії — головне завдання стосовно України, і не тільки, не дати нам стати успішною державою, бо це загроза існуванню "останньої імперії" у світі.
Terenko_S.:Як ви оцінюєте ідею введення на Донбас поліцейської місії ОБСЄ — це буде позитивом для України, які ризики має ця ідея?
Віталій Бала: Наскільки мені відомо, хоча, можливо, помиляюся, в ОБСЄ не передбачено створення і функціонування поліцейських місій. Це — прерогатива ООН. Для України це був оптимальний варіант на цей перехідний період на Донбасі. Хоча я вважаю, поки на адміністративних будівлях всього Донбасу не буде прапорів України, і російські війська не будуть виведені, а кордон не перейде під контроль України, говорити про політичне врегулювання на кшталт якихось виборів не має сенсу.
dim-dim:Бути чи не бути безвізовому режиму цього року?
Віталій Бала: Я не відношу себе до так званих "політичних Нострадамусів", про яких згадував у одній із відповідей. Але як громадянин України, хотів би, щоб це відбулося якомога скоріше.
Прапор Едуард:У мене до вас "великоднє" запитання. Чи не помилились наші пращури, прийнявши свого часу візантійську версію християнства? А чому б було не зберегти традиції рідновір'я, доповнивши їх філософськими системами з Заходу (чи Сходу)?
Віталій Бала: Думаю, що це більше філософське питання. Віра не залежить від того, в яку церкву ми ходимо. Ми або віримо, або не віримо. Точно можу сказати, нам потрібна єдина помісна церква, яка буде цементувати патріотизм і гордість бути громадянином України.
Вітаю всіх з Великодніми святами! Будьте позитивними і добрішими.
Надія Майна
Фото Владислава Мусієнка
Наши стандарты: Редакционная политика сайта Главред