Андрей Клименко: Крым обходится российской экономике так же дорого, как Чечня и Ингушетия

5 мая 2017, 05:56обновлено 3 августа 2018, 01:24
Россия не снимет запрет деятельности Меджлиса крымскотатарского народа в Крыму, несмотря на решения Международного суда ООН, считает эксперт.

Андрей Клименко

На сайте "Главред" состоялся чат с директором Крымского департамента Фонда "Майдан иностранных дел", главным редактором сайта BlackSeaNews Андреем Клименко (Ялта—Киев). Общаясь с читателями, он рассказал, сколько крымчан до аннексии полуострова стремились жить в России, а сколько — в Украине, и как это соотношение изменилось сейчас, когда и при каких условиях будет возможна деоккупация, какова вероятность, что Россия выполнит решение Международного суда ООН, касающееся Крыма, для чего Москва меняет этнический состав населения полуострова, какой степени на сегодня достигла милитаризация Крыма, а также для каких стран эта военная база представляет угрозу.

Представляем стенограмму чата с Андреем Клименко.

видео дня

Rugaru:Почему почти не рассматривается проект постройки глубоководного канала между Крымским полуостровом и Украиной? Это лишило бы РФ возможности заблокировать азовские порты, например, подстроив падение моста, сделало бы бессмысленным сухопутный коридор и затруднило бы войскам РФ наступление через перешеек!

Андрей Клименко: Такие идеи были. На уровне журналистики и обсуждения в соцсетях. О том, чтобы построить глубоководный канал, перерезав этим морем Перекопский перешеек, превратив Крым в остров. Не думаю, что эта идея сейчас технически осуществима. А даже если осуществима, то этот проект, безусловно, имел бы крайне сложную экологическую составляющую. Азовское море — одна вода, Черное море — другая. Как правило, у таких проектов мощные негативные последствия. Но в этом вопросе, конечно, есть совершенно правильная мысль о том, что проход морских судов в украинские порты Азовского моря, то есть в Бердянск и Мариуполь, — это дело очень рисковое, потому что Россия может заблокировать его в любой момент. Я не вижу никаких мер, чтобы это предотвратить, если РФ захочется.

journ_:Пане Андрію, яким чином вдається сьогодні наповнювати сайт BlackSeaNews? Невже і досі лишаються власкори на півострові, яким дозволяє діяти окупаційна влада?

Андрей Клименко: Редакція сайту BlackSeaNews сьогодні в повному складі працює на материковій частині України. Я не буду відповідати на друге запитання, щоб не полегшувати роботу ФСБ.

Hunter:Г-н Клименко, объясните, пожалуйста, "финт ушами" российского руководства: для чего было перебрасывать из Крыма "Буки" в Сирию, чтобы потом снова их привозить в Крым из России? Или это такой способ модернизировать военные мощности — списанную и устаревшую технику Асаду, а в Крым посовременнее, чтобы западную границу РФ было чем защищать? Спасибо за ответ.

Андрей Клименко: Я думаю, что крымские комплексы ракет "Бук" были в наибольшей степени готовности к быстрой переброске в Сирию. В то же время, конечно, те ракеты, которыми их заместили в Крыму, были более новых модификаций.

Андрей Клименко

Wrangler:Чем сегодняшний Крым "зарабатывает себе на жизнь"? Или он — абсолютно дотационный регион, который "кормится" из российского бюджета? Справедливо ли говорить, что экономика полуострова теперь опирается не на туризм, а на ОПК?

Андрей Клименко: На сегодняшний день до 70% сводного бюджета Крыма, то есть это бюджет республиканский, плюс муниципальные бюджеты, дотируется из бюджета России. При этом я хотел бы развеять миф, что Крым был дотационным регионом в Украине. В Крыму собирали примерно 1 миллиард 200 миллионов долларов всех видов доходов в бюджеты, а тратили 1 миллиард. Да, конечно, туризм как одна из основ экономики полуострова исчез. Экономика опирается сегодня на российский бюджет, бюджетные заказы для предприятий ОПК, находящихся в Крыму, и на те средства, которые поступают также из российского бюджета, но по различным программам типа строительства моста через Керченский пролив.

Dinka:До яких ризиків має бути готова людина, яка з якихось причин планує їхати до Криму?

Андрей Клименко: ФСБ та інші подібні структури в окупованому Криму можуть знати, по-перше, про вашу активність часів Революції Гідності, як на київському Майдані, так і в аналогічних подіях в інших регіонах України. По-друге, про участь у волонтерській діяльності (я маю на увазі, звісно, не допомогу безпритульним тваринам, а волонтерську допомогу українським військовим). По-третє, про вашу участь чи участь ваших родичів, друзів у війні на Донбасі. По-четверте, про вашу приналежність до правозахисної діяльності. По-п'яте, про вашу приналежність (особисто чи через родичів та друзів) до українського війська чи правоохоронних структур. По-шосте, про вашу належність до держслужбовців або депутатів. Тобто майже все населення України сьогодні становить групу ризику при перебуванні на окупованій території.

Окрім того, у Криму повністю контрольований Інтернет і активність у соцмережах, тож відомі всі ваші необережні висловлювання щодо окупації, російської агресії тощо у публічному просторі (ми ж всі звикли казати те, що думаємо).

Dinka:Чи зійшла, по-вашому, нанівець хвиля "Кримнашу" в Росії, чи вона ще приносить дивіденди Путіну?

Андрей Клименко: Є дві сторони у відповіді на це запитання. Переважна більшість населення Росії досі вважає, що РФ правильно зробила, що захопила Крим. Проте останнє опитування російських соціологів показало, що та ж переважна більшість уже не вважає, що Крим має отримувати додаткові преференції порівняно з іншими регіонами Росії. Тобто є хвиля роздратування тим, що через фінансування проектів у Криму гальмуються проекти розвитку багатьох регіонів РФ. І нарешті всі росіяни вже зрозуміли, що погіршення їхнього фінансового стану є наслідком санкцій, запроваджених через окупацію Криму. І це також вагомий привід для роздратування.

Андрей Клименко

Dinka:Пане Андрію, чи доводилося Вам бувати в Криму вже після анексії? Якщо так, або ж, напевно, у Вас лишилося чимало знайомих чи колег там, то з їхніх слів - як зараз живеться у Криму? Цікаво почути з перших вуст, бо не дуже зрозуміло, наскільки відповідає реальності все те, що розповідають українські медіа про життя в Криму (порожні полиці магазинів, поновлена практика "стукачества", депресивність і т.д. і т.п.)...

Андрей Клименко: Ні, я не можу бувати в Криму, бо з 10 березня 2015 року ФСБ відкрила проти мене кримінальну справу і я значуся в офіційному переліку "терористів та екстремістів Росії" за номером 3414... Але ми (кримські журналісти, яких дуже багато наразі в Києві та інших містах України) вважаємо, що ми адекватно сприймаємо ситуацію в Криму. У нас є свої методи отримання інформації, які з'явилися ще в перший рік окупації. Саме тому в цілому українські медіа адекватно розповідають про життя в Криму. Там уже нема порожніх полиць у магазинах, але щодо "стукачества", депресивності, репресій та інших "прєлєстєй" життя в окупації — це все правда.

zin45:Яким чином на практиці санкції, запроваджені проти Росії за вкрадений нею Крим, допомагають повернути півострів Україні? Якщо допомагають...

Андрей Клименко: На сьогодні санкції проти Росії — це єдиний дієвий спосіб на шляху відновлення територіальної цілісності України в частині, що стосується Кримського півострова. Допомагають.

Це дуже об'ємна тема. Я наведу тільки один приклад: програма будівництва нових надводних кораблів військово-морського флоту РФ загальмована на три роки. І її майже зірвано, тому що ці кораблі проектували під українські та німецькі двигуни і турбіни. Є також дуже серйозні негативні наслідки майже в усіх сферах економічного життя Росії. Коли ви чуєте, що російські медіа, політики та чиновники кажуть, що "санкції не діють", то треба розуміти це з точністю до навпаки. Тому вони так сильно і кричать про це.

Ми займаємося аналізом цієї теми. І протягом кількох місяців опублікуємо деякі висновки. Що стосується дії санкцій відносно Криму, то ви можете читати щомісячні огляди та журналістські розслідування на цю тему на сайті BlackSeaNews.

Крим уже став дуже дорогим для російської економіки, так само дорогим, як Чечня та Інгушетія.

Андрей Клименко

zin45:Чи полишив Путін ідею прокладати шлях до Криму суходолом?

Андрей Клименко: Не думаю. Ця загроза залишається, тому це треба розуміти нашим громадянам, які живуть від Херсона до Маріуполя.

Smilik:Як цього року буде з туристами в Криму? Чи є підстави очікувати, що їхній потік збільшиться влітку цього року? Та й чи потрібні вони насправді там російській владі...

Андрей Клименко: Туристичний потік цього року зменшиться. Гадаю, що приблизно до рівня 1,5 мільйона туристів за рік. Тому що "відкрилася" Туреччина, тому що треба заповнювати величезний номерний фонд готелів Сочі, тому що торік Путін і Медведєв особисто займалися антирекламою кримського туризму для громадян Росії. Ну і, звісно, туризм на військовій базі — це небажане явище.

Vega:Что для вас стало решающим, почему вы переехали в 2014 году в Киев? Скажите откровенно — вы еще рассчитываете в ближайшей перспективе вернуться жить и работать в родной Крым?

Андрей Клименко: Еще в марте 2014 года, сразу после захвата и последующей аннексии Крыма, мы знали, что в России принят так называемый "закон 9 мая". Именно 9 мая 2014 года в России вступила в силу новая статья в Уголовном кодексе №280.1. Смысл ее в следующем: если вы скажете, что Крым оккупирован Россией на лавочке возле дома, в магазине или автобусе, это три года тюрьмы. Если вы скажете то же в соцсетях или в СМИ, это пять лет тюрьмы. Это "экстремистская" статья, то есть она относится к особо тяжким преступлениям (призывы к нарушению территориальной целостности РФ). По этой статье сегодня судят крымского журналиста Николая Семену, по этой же статье судят крымскотатарского политика Ильми Умерова (не журналиста), который высказался в этом смысле в передаче киевского телеканала. Это и моя "родная" статья. В связи с моим уголовным делом было допрошено не менее 20 моих знакомых, были обыски, изъятие техники и т.д. Работать независимая пресса в условиях оккупации Крыма не может. Из Крыма все независимые издания уехали.

Вторая часть вопроса сложная. Все зависит от того, кто дольше проживет — я или путинский режим. :)

Андрей Клименко

Smilik:Як так могло статися, що частина "вєлікого" російського флоту — військовий корабель — пішов на дно в результаті зіткнення у морі з баранами, тобто судном, що їх перевозило?:) Про що свідчить ця дещо комічна історія?

Андрей Клименко: Це свідчить про дуже поширене в РФ в цілому та у російському флоті зокрема явище, яке краще за все характеризує російське слово "разгильдяйство".

Inga:Якого ступеня вже досягла мілітаризація Криму? По кому можуть вдарити в результаті всіх цих потужних підготовчих дій із цієї воєнної бази — по Україні, по країнах, де розташований НАТОвський контингент тощо?

Андрей Клименко: Кримський півострів вже зараз є військовою базою, яка за чисельністю перевищує або дорівнює таким найкрупнішим військовим базам США, як Окінава в Японії та Рамштайн у Німеччині. За нашими оцінками, чисельність військових на Кримському півострові вже перевищила 60 тисяч осіб, а в найближчі роки сягне 100 тисяч. Дальність крилатих ракет "Калібр", що є на озброєнні Чорноморського флоту, сягає 2,5 тисячі км, тобто достатньо циркулем по карті провести коло, і побачите, що це коло накриває пів-Європи та Близький Схід. Потенціал бригади десантних кораблів Чорноморського флоту дозволяє одночасно висадити 6-7 батальйонів морської піхоти з технікою. Безперечно, під загрозою південні регіони України від Одеської до Херсонської області.

gf_43:Блокада оккупированных Крыма и Донбасса — от нее больше пользы или вреда? Не отталкиваем ли мы окончательно, таким образом, население этих территорий?

Андрей Клименко: Блокада, как и санкции в отношении Крыма (я не специалист по Донбассу) — это инструмент экономической войны. Проукраинское население Крыма с первых дней оккупации и до осени 2015 года, когда началась гражданская блокада, нас постоянно призывало: "Вводите блокаду, вводите санкции — делайте что-то, чтобы приблизить возвращение Крыма". Нашу часть населения мы не отталкиваем таким образом. А настроения "крымнашей" и обывателей, которым все равно, нас не должно в этом контексте интересовать.

gf_43:Как вы относитесь к идее, которая нередко звучит в украинском обществе, да и ведущие политики иногда ее озвучивают, о том, что оккупированные территории — Донбасс и Крым — нужно отпустить в "свободное плавание" или, вообще, отгородиться от них стеной?

Андрей Клименко: К "свободному плаванию" отношусь отрицательно. К идее блокады и санкций — положительно.

gf_43:Андрей, как Вы полагаете, к чему на сегодняшний день сводятся главные страхи Кремля?

Андрей Клименко: У кремлевских вождей один главный страх — потерять кремлевские кресла и связанные с ними личные сверхдоходы.

Андрей Клименко

Kleo:Объясните, пожалуйста, для чего российская власть пытается поменять этнический состав населения полуострова?

Андрей Клименко: Для Российской империи это наиболее привычный способ освоения, колонизации захваченных новых территорий. Замена населения будет продолжаться в Крыму.

polit_ua:Як ви вважаєте, яку долю Кремль готує кримським татарам? Які задачі, пов'язані з цим народом, який ніяк не вдається приборкати, окупаційна влада намагається виконати?

Андрей Клименко: Кремль здійснює цілеспрямовану політику на витіснення кримськотатарського народу, передусім, його найбільш активної частини. Але оскільки це дуже важко, то в задумах російських окупантів — зведення ролі кримськотатарського народу до етнографічного колориту, тобто кухні та танців. Звісно, будуть посилюватися намагання сформувати в кримськотатарському народі групу "кремлівських татар". Я сподіваюся, що у нашого братнього народу вистачить душевних сил та їхньої традиційної згуртованості, щоб цьому опиратися.

polit_ua:За вашими оцінками, який насправді у Криму відсоток тих, хто прагне, аби півострів був у складі Росії, і який — тих, хто волів би повернутися в Україну? Яким було це співвідношення до анексії, та наскільки воно змінилося зараз?

Андрей Клименко: До анексії, за даними провідних соціологічних центрів України та закордонних, сепаратистський потенціал оцінювався в 21-23%. Це переважно були і є люди старше від 60 років і переважно тільки з середньою освітою. Під час подій лютого 2014 року на київському Майдані за рахунок нагнітання страхів перед "бандерівцями" до них додалися ще 10%. Оці 32% й реально ходили на референдум. Все решта — фантазії колабораціоністів. Є ще третина обивателів, які є в будь-якому іншому регіоні Україні, яким байдуже. І є третина проукраїнського населення, половина з них — це кримські татари, половина — люди найрізніших національностей, у тому числі багато етнічних росіян. Цей розклад не дуже змінився за часи окупації.

polit_ua:Скажіть, чи робить київська влада все від неї залежне, аби повернути Крим до складу України? Чи багато було нею втрачено можливостей, аби наблизити це повернення?

Андрей Клименко: Ми, експерти "Майдану закордонних справ", завжди критикуємо українську владу за відсутність дотепер на офіційному рівні стратегії деокупації Криму. До цієї критики приєднуються всі кримські переселенці та кримські журналісти, котрі зараз працюють у регіонах України. Все, що зроблено у правильному напрямі, робиться під тиском громадянського суспільства або навіть наших закордонних партнерів. Виняток — весна 2014 року, коли було швидко прийнято закон про окуповану територію та припинено водопостачання Північно-кримським каналом.

Я не думаю, що втрачено дуже багато можливостей. Тому що повернення територій — це, на жаль, процеси дуже тривалі. Тож усе ще попереду.

Андрей Клименко

Nina27:Будет ли Россия выполнять решение Международного суда ООН в отношении Крыма? Если да, то как — полностью или частично? И какие наступают для государства последствия, если оно отказывается выполнять решение суда?

Андрей Клименко: Рассмотрение дела в Международном суде ООН — это всего лишь маленький фрагмент общей картины, касающейся одного сегмента права. Войны не выигрывают в судах. Поэтому я не возлагаю больших надежд на решение Международного суда ООН. Россия всегда выполняет только те международные решения, которые ей выгодны. В этом смысле она фактически не признает приоритет международного права. И запрет Меджлиса крымскотатарского народа она, конечно, никогда не отменит.

Terentij:В Кремле упорно повторяют, что вопрос Крыма закрыт, и точка. А как Вы думаете?

Андрей Клименко: Для Украины и для всего цивилизованного мира вопрос Крыма не будет закрыт никогда. И точка.

Terentij:Как Вы считаете, когда и при каких условиях Крым снова вернется в состав Украины?

Андрей Клименко: Мы должны понимать, что никто в мире, кроме Украины, не будет воевать за Крым с ядерным государством. Деоккупация Крыма произойдет в результате краха путинского режима вследствие усиливающихся международных санкций. Еще один мощный фактор, который зависит уже только от Украины, — это уже в настоящее время изменение статуса Автономной республики Крым в составе Украины на статус национально-территориальной автономии крымскотатарского народа. Сегодня никто не рискнет делать прогнозы относительно срока жизни путинского режима. Нужно всемирно приближать эту знаменательную дату — и усилиями Украины, и усилиями цивилизованного мира.

Marina Black:Кому верить, чтоб выжить в Крыму?

Андрей Клименко: Читайте экспертов "Майдана иностранных дел", Крымской правозащитной группы и других крымских организаций на материке. Ну, и все крымские СМИ, работающие сейчас на материке.

Ігор Тимофєєв:Вы говорите, что крымская экономика "опирается сегодня на российский бюджет, бюджетные заказы для предприятий ОПК", а на что опирается экономика засушливой северной части полуострова, там, где было орошаемое земледелие? Днепровской воды нет, артезианские скважины исчерпываются, колодцы мельчают — как там выживать людям, или в Крыму идет целенаправленное уменьшение числа жителей и, в первую очередь, взялись за эту часть автономии?

Андрей Клименко: Вы подняли очень серьезный вопрос. У меня прямо сейчас нет на него ответа. Мы занимаемся анализом и прогнозом последствий водной блокады Крыма во всех сферах. Как будем готовы — опубликуем.

Андрей Клименко

VJaroslaw:1. Який на сьогодні реальний стан побудови Керченського мосту? 2. Свого часу для проходженняКерченської протоки російські кораблі оплачували лоцманські послуги Україні. Як тепер це питання врегульовано в Україні — українські кораблі з Маріуполя платять у Керчі російським лоцманам?

Андрей Клименко: 1. Керченский мост будет построен. И даже, возможно, в срок. Это личный проект г-на Путина. В России перестанут намазывать маслом хлеб, но мост достроят. Что будет потом? Предмет серьезного анализа и прогноза. Мы тоже этим занимаемся.

2. Сегодня, как и до оккупации, все платежи, связанные с проходом через Керченский пролив, собираются Керченским морским портом. Только порт, конечно, это военный трофей оккупантов.

Bohdan Yaremenko:Андрій, дякую тобі за задоволення і честь три роки працювати разом! Багато хто в Україні не має жодного уявлення, що відчувають люди, позбавлені у своїй країні права на малу батьківщину, своє майно, свою домівку. Звідки беруться сили і бажання продовжувати працювати і боротися?! Тримайся, ми ще писатимемо і реалізуватимемо комплексну програму розвитку Кримськотатарської Автономної Республіки України!

Андрей Клименко: Дякую, пане Богдане! По-перше, Україна, Київ, громадянське суспільство, експертне середовище, журналісти дуже тепло прийняли кримчан. І, мабуть, ця підтримка — головне, що надає сил. По-друге, це наша війна, і ми розуміємо, що її треба вести до перемоги.

Ruslan Katsman:Прокомментируете, пожалуйста, каким образом, при действии международных санкций против компании "Черноморнефтегаз" суда зарубежной постройки (верфи Сингапура и Индонезии, оснащённые судовыми дизелями MaK и Caterpillar) "Калос Лимен", "Очеретай", "Фёдор Урюпин", "Мыс Тарханкут", да и B-312, и 319, получают сервисное сопровождение, что позволяет продолжать эксплуатацию технологического флота. Эксплуатация вертолетов "Агуста", построенных в Филадельфии (США), к примеру, остановлена с начала аннексии Крыма. Если интересуют подробности по вертолётам, то, пожалуйста, в "личку" Фейсбука.

Андрей Клименко: Спасибо большое! Мы обязательно поинтересуемся проблемой технического обслуживания технологического флота "Черноморнефтегаза" в ближайшее время.

Андрей Клименко

Pangelina:Крим був приєднаний до Рросійської імперії у 1783 році. Тобто він був у складі Російської імперії 134 роки. У той же час Московія визнавала себе васалом, зокрема, Кримської Орди, та платила їй данину аж до XVII століття. То ж період, коли Московія була васалом Орди, складає майже п'ять століть. Може, бути васалом Орди і є оте "Крим історично був російським"?

Андрей Клименко::) Ви праві. Історія Криму в цілому та Кримського ханства зокрема не співставна з декількома десятиліттями історії Російської імперії. Я думаю, саме це надає наснаги нашим кримськотатарським друзям. І не тільки їм. Щоб зрозуміти це, рекомендую видатний твір російського (!) історика Валерія Возгріна "Исторические судьбы крымских татар". Це надасть глибшого розуміння сучасності. Бо методи імперії не змінилися.

Pangelina:Ми начебто не постачаємо електрику до Криму. Але чи це так насправді?

Андрей Клименко: Так. Після того, як восени 2015 року під час громадянської блокади Криму активістами кримськотатарських та українських патріотичних організацій "випадково впали" високовольтні опори, електроенергія до Криму не постачається. Це було закріплено відповідними рішеннями уряду України.

Pangelina:За деякими прогнозами, вже за два роки північ Криму чекає засолення ґрунту. Чим насправді це загрожує півострову?

Андрей Клименко: Я вже відповідав на аналогічне питання. Це буде мати дуже тяжкі наслідки. Вже зараз треба робити прогнози. І я закликаю до участі в цій роботі фахівців відповідних професій. Тут політикою не обійдешся. Треба розуміння і знання дуже специфічних наукових дисциплін.

Фото Владимира Гонтара

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.

Наши стандарты: Редакционная политика сайта Главред

Реклама

Последние новости

Реклама
Реклама
Реклама
Мы используем cookies
Принять