Політолог Олександр Палій: весь світ у шоку від брехні Путіна, а Янукович закінчить, як Іуда

6 октября 2014, 11:40обновлено 3 августа 2018, 01:09
"Сама Росія нині зацікавлена у стіні на кордоні між Україною і Росією, бо боїться "демократичної зарази" в Україні", – вважає політичний експерт.

Олександр Палій

На сайті "Главред" відбувся чат із політичним аналітиком, експертом з питань міжнародної політики Олександром Палієм. Спілкуючись із читачами, він розповів, як Україна може змусити Росію прибрати з Донбасу російських військових і найманців, яка доля чекає на Донбас найближчим часом, чи існує загроза диверсій в інших регіонах країни, окрім Луганської та Донецької областей, наскільки Європа готова відстоювати інтереси України в нинішньому конфлікті, а також як змінилися методи передвиборчої боротьби кандидатів цього року, та чим майбутня Рада буде відрізнятися від попередньої.

Подаємо стенограму чату з Олександром Палієм.

видео дня

Odessit:Ваші прогнози відносно членства України в НАТО і ЄС?

Олександр Палій: Зараз спрогнозувати будь-що дуже важко. Поки в найближчій чи навіть середній перспективі, тобто п'ять-сім років, нам ні одне, ні друге не світить. Водночас у 2000 році країни Балтії і помріяти не могли, що стануть членами ЄС і НАТО вже 2004 року. Тому – як Бог дасть.

Odessit:Чому в Росії все вирішує Путін, а інші тільки "піддакують" йому? Соромно за землячку Матвієнко. Чи не так?

Олександр Палій: Тому що в Росії такі традиції. Так було завжди. Цар і плебс. Причому дворяни теж, по суті, не менший плебс, аніж останні безпритульні.

Odessit:Які Ваші прогнози на рішення міжнародних судів "Україна проти Росії"?

Олександр Палій: Думаю, у Стокгольмському арбітражі по газу Україна має хороші шанси збити ціну. Очевидно, саме тому Росія в обмін на поступки вимагає відкликання нашого позову у Страсбург. Що стосується інших судів по шкоді від окупації Криму та Донбасу, то все попереду і буде дуже залежати від міжнародної кон'юнктури.

Odessit:Пане Олександре! Як все-таки примусити Росію вивести своїх воїнів і найманців з України?

Олександр Палій: Через залучення міжнародної підтримки, зміцнення армії, консолідацію всього суспільства і жорсткий опір агресії. Що тут буде важливіше – сказати зараз важко. Можливо, все буде важливим рівнозначно.

Numerico:Когда российская оппозиция начнёт использовать аргументацию статьи "Кремлёвский Чикатило", за которую поплатился Александр Литвиненко?

Олександр Палій: Не знаю, сам не читал. Надо прочесть.

Mitia:Насколько на самом деле Россия боится санкций? Если, несмотря ни на что, не меняет своего поведения по отношению к Украине... Каким вы видите будущее РФ и ее президента в ближайшие годы?

Олександр Палій: Мне кажется, жесткие санкции, включая отключение от системы Swift и нефтяное эмбарго – это в действительности кошмар большинства политической элиты России. Во-первых, часть этой элиты не сможет жить так, как она привыкла. А, во-вторых, все надежды на усиление России, перевооружение армии будут тщетными. В то же время в России есть Путин, который уже летал со стерхами, доставал амфоры, стрелял по тиграм – возможно, ему захотелось еще попробовать, как это, развязать ядерную войну. Поэтому в России создана такая система власти, что никто не способен остановить царя, даже если он имеет явные суицидальные намерения. Будущее президента – это очень субъективная вещь. Важнее – будущее страны. Как мне кажется, только человек, пораженный российским телевидением, может не видеть, что Россия идет к упадку. Доля ее в мировой экономике неуклонно снижается, ее трудовые ресурсы истощаются по миллиону человек в год, производительность труда почти не растет, в то время, как в странах третьего мира она растет иногда на двузначные числа в год. Поэтому мне очень нравится выражение римского философа Сенеки, который однажды сказал, что люди напоминают ему льва и буйвола в римском цирке: они рвут друг друга на части, не зная, что один переживет другого на 15 минут.

Smilik:Пане Олександре, а як ви ставитеся до акції TrashBucketChallenge? Чому вчать політиків такі методи, чи мають вони якийсь ефект? Наскільки це правильно – виховувати таким чином?

Олександр Палій: Це можливо лише в унікальних випадках, коли в країні повністю не працює правоохоронна і судова система. Тоді повертається старовинний український козацький звичай: де три козака – там двоє одного судять. Але, підкреслюю, це ніколи не може бути нормою. Тому що суспільство зараз значно складніше. Воно, на жаль, не складається лише з козаків. Тому Україні нагально необхідно функціонуюча судова система і функціонуючі правоохоронні органи, які знають, що таке справедливість, а не лише крючкотворна буква закону, і готові цю справедливість захищати.

Ftusia:Что, по-вашему, движет Путиным, какие цели он преследует в Украине в краткосрочной и долгосрочной перспективах?

Олександр Палій: Путин хочет уничтожить Украину, потому что Украина является препятствием в том, чтобы украсть ее ресурсы и ее историю. Кроме того, Путин хочет выпить кровь из украинского народа, то есть использовать его как перегной для империи. Это уже происходит сегодня, когда беженцев отправляют работать за паек на Магадан, в Читу и другие "солнечные" места.

Но, кроме того, есть еще и краткосрочные цели: парализовать Украину, превратить ее в несостоявшееся государство через свою агентуру, внедрение ее в украинскую власть, управляемый хаос на Донбассе и, по возможности, в других регионах страны. Превращение Украины в несостоявшееся государство, по замыслу Путина, даст ему возможность расчленить Украину или целиком ее захватить. Мы видим, насколько лицемерными являются заявления Путина о том, что украинцы ему братский народ. Действительная цена этому братству видна по абсолютно фашистскому поведению российских террористов на Донбассе, когда украинский язык тотально запрещают, когда за заставку "Слава Украине!" на компьютере бросают в подвал 14-летних детей, когда за украинский флаг вспарывают живот, а за украинский герб отрубают руку. Мне кажется, это убедительные иллюстрации того, чего хочет Путин в Украине.

Konn:По-вашему, не слишком ли политики сейчас увлеклись избирательной кампанией, забыв о том, что идет война, что по-прежнему гибнут люди, и боевые действия уж никак не исчезли?

Олександр Палій: Даже ведя избирательную кампанию, политики возвращаются к теме войны, поскольку она является центральным событием в стране. Уйти от этой темы у них не получится, даже если бы они и хотели.

Konn: Существует ли, по-вашему, риск, и насколько он велик, что сепаратисты после завершения активных боевых действий просочатся в другие регионы Украины, наладят партизанскую борьбу, будут дестабилизировать ситуацию там, устраивать теракты и т.д.? То есть, существует ли угроза для других регионов Украины?

Олександр Палій: Угроза для других регионов определенно есть. И мы это видим по сотням диверсантов, задержанных с оружием в различных регионах Украины. Судя по всему, российское командование решило по старинке завалить Украину "диверсантским мясом", плодя диверсантов на базах в Ростовской области в огромных количествах. То есть Россия, согласно недавней Резолюции Совета безопасности ООН, является спонсором терроризма, и скоро ее так и назовут главные мировые государства. Пока еще чуть-чуть стесняются, но осталось недолго.

Omega:Доля Донбасу на найближчі роки – в регіон повернеться мир, чи це буде нове Придністров'я, чи якісь інші сценарії розвитку подій?

Олександр Палій: Це не буде Придністров'я – це буде Сомалі. Дикунство тих людей, які туди прийшли воювати, накладається на архаїчну структуру місцевих кримінальних спільнот. Тому це буде Африка.

Arkadij: Какие последствия может иметь особый порядок местного самоуправления для той части Донбасса, где он будет установлен? Какие риски в связи с этим вы видите? Не получится ли так, что сепаратисты-террористы в итоге там укрепятся и укоренятся и через время с большим ожесточением возобновят борьбу?

Олександр Палій: Одно дело – закон, принятый Украиной, и совсем другое – политическая реальность. Если анализировать закон, то мы получим огромное количество бандформирований, которые будут состоять исключительно из местных, и которые будут консолидироваться вокруг так называемых мэров. То есть мы получим своего Попандопуло в каждом городе. С другой стороны, такая структура для Украины более приемлема, чем централизованный бандитский контроль. Потому что создает предпосылки для того, что, немного побандитствовав, отдельные командиры будут переходить на сторону Украины со своими населенными пунктами и своими отрядами. Что касается атак на другие территории Украины, то я уверен, что нам нужно быть к этому готовыми, потому что такие атаки – это явный и прямой заказ Москвы.

Mitia: Александр, на ваш взгляд, происходящее на Донбассе и захваченный Крым - это результат только болезненных имперских амбиций Путина, или это часть большого проекта по возвращению Украины в подчинение РФ?

Олександр Палій: Это результат срыва большого проекта по возвращению Украины в подчинение РФ. В результате Майдана и возник последовавший за этим психоз российского руководства.

Олександр Палій

Mitia:Александр, какие действия должна предпринять Украина в ответ на возбуждение Россией уголовных дел против нашего военного руководства?

Олександр Палій: Усиление армии, усиление охраны военного руководства, усиление охраны руководства всех армейских частей и передача во все возможные международные инстанции фактов о преступлениях российских военных и российских террористов на территории Украины. Собственно говоря, одной из целей России является сокрытие огромных масштабов этих преступлений, которые сейчас очевидны для всего мира и, конечно же, для населения городов Донбасса, которое прекрасно знает кто, как, когда убивал, вспарывал в животы, закапывал в землю живьем и т.д. Вообще, Россия сделала ставку на крайний люмпен – наркоманов, преступников. И сейчас все эти бандформирования терроризируют уже не столько украинские органы власти, которых на Донбассе просто нет, сколько местное население.

Недавно я общался с одним человеком из Луганска, которому удалось вырваться из плена боевиков. Он рассказывал, как террористы на его глазах простреливали уши, конечности своим пленным, истязали местное население. Я предложил этому луганчанину помощь деньгами, он категорически отказался и сказал, чтобы я отнес их украинской армии. А глаза его при этом блестели. Вот такие истории...

alex_sm: Які наслідки можуть мати спроби відновити пам'ятник Іллічу у Харкові? Які процеси в суспільстві це може викликати?

Олександр Палій: Це – бзик Кернеса, який намагається показати, що він все ще в домі господар. Я думаю, максимум, що з цього вийде, якась провокація.

Сам по собі "ленінопад" – це дуже важлива річ, тому що він демонструє, що суспільство в Україні починає розуміти, де добро, а де – зло, і готове з цим злом боротися. Це – величезний прогрес для морального здоров'я нації: назвати зло злом, а добро – добром. Це дає можливості для руху вперед.

alex_sm:Яке покарання повинен понести Путін за те, що накоїв в Україні? Коли прозріють росіяни, щоб не було того вражаючого відсотка серед них тих, хто підтримує дії Путіна в Україні?

Олександр Палій: Бог покарає кожного за діла його. Росіяни, як показує історичний досвід, прозрівають лише від матеріальних втрат. Моральні переконання на них не діють – "Москва слезам не верит". Мені здається, що великою проблемою російського народу є те, що для нього правда не є цінністю. Практично офіційно оголошується ідея відносності правди. Брехливість російського керівництва унікальна для світу. Власне тому так зреагувала пані Меркель, яка серед іншого є донькою німецького пастора. Весь світ у шоку від брехні Путіна, від того, як він може брехати в очі, і від безсоромності російського керівництва. Всі починають розуміти, що угоди з Росією нічого не значать, хоча, в принципі, це давно відомо. Але найгірше для Росії – це те, що цією брехливістю заражений народ. Вони одне говорять, інше думають, третє роблять, а четверте у них сидить у підсвідомості. Як наслідок, у Росії тяжка злочинність, за офіційними даними, в 10 разів більша, ніж у Європі, а за неофіційними – у 30-40 разів. До речі, російська статистика – це ще один приклад дивовижної брехливості. Не так давно один керівник інституту при російській генпрокуратурі звільнився з посади зі словами: "Надоело врать". А іншим – відсоткам 80-90 – ще "не надоело".

Як свідчить історія, правда до росіян доходить через шлунок.

Omega:Чи змінилися, на ваш погляд, методи передвиборчої боротьби кандидатів? До яких хитрощів с їхнього боку мусить бути готовий виборець?

Олександр Палій: Стало менше "чорного піару", бо зник голодний замовник. Але стало більше підлабузництва і лицемірства з боку вчорашніх адептів цього замовника. Деякі діячі ПР йдуть на вибори, розповідають про розруху, війну і забувають сказати, що самі до цього призвели, десятиліттями перебуваючи при владі.

Виборець має бути готовим а) повідомити про всі випадки підкупу і спроб фальсифікації в усі можливі компетентні органи і громадськості, б) не вестися на жодні матеріальні подачки з боку кандидатів, в крайньому випадку, брати і при цьому розуміти, що кандидати ще й не додають йому вкраденого, але краще для душі, звичайно, не брати.

Omega:Що дадуть Раді і чи потрібні вони там в такій кількості журналісти, комбати, активісти тощо?

Олександр Палій: Вважаю, що вони додадуть трошки щирості та акценту на оборонній політиці. Україні зараз потрібне й одне, й інше. Хоча деяких із цих активістів я знаю, і не перебуваю у захваті від їхніх ділових якостей.

Omega:Наскільки суттєво, по-вашому, оновиться ВР в результаті цих виборів? Від яких "хвороб" вона позбавиться у новому скликанні?

Олександр Палій: Думаю, до половини. При хорошому розкладі може бути до половини нових депутатів. Хоча депутат-дебютант – це не завжди новий по суті. Фракція Кремля, думаю, зменшиться у пару разів, а, можливо, і більше.

Pangelina:Як вважаєте ви,"ленінопад" – це вандалізм чи очищення? Адже, дійсно, художньої та архітектурної цінності вони не мають.

Олександр Палій: Безумовно, очищення. Один чи то письменник, чи то філософ якось сказав: якщо мистецтво збудоване на ненависті, воно апріорі не може бути геніальним і довговічним. Взагалі, справжнє мистецтво будується тільки на любові, пробачте за банальність. До речі, саме з цим я пов'язую розквіт мистецтва в часи Середньовіччя, Відродження – народ був більш релігійний. Це ж стосувалося й митців, і вони робили вічні речі. А зараз значна частина мистецтва – це просто шлак. Тому що люди проблеми своєї психіки, не маючи любові, переносять на папір або в музику, або в кіно. До речі, знаю одну людину. Я вважаю його справжнім генієм. Це – музикант Тарас Компаніченко. Він уже десятиліттями залишається надзвичайно плодовитим. Коли інші музиканти виписуються, виспівуються за один диск або за одну пісню, то у нього їх просто безліч, і вони народжуються дуже легко. Мені здається, що так буває, коли через людину проходить добра енергія, тобто Бог.

Олександр Палій

Odessit:За яку партію Ви будете голосувати, якщо це не таємниця?

Олександр Палій: Ще не визначився. Хоча я теж розумію, що Україні потрібна цілісна влада, тобто та, яка буде приймати рішення на рівні Президента, на рівні парламенту і виконуватися урядом. Можливо, для України на нинішньому етапі було б добре – велика політична сила в парламенті і кілька значно менших, які б не давали їй розслабитися.

Odessit:Як Ви ставитеся до побиття Шуфрича в Одесі?

Олександр Палій: Це схоже на спробу заробити плюс 2% за рахунок побитої фізіономії. Недорого.

Odessit:Олександре, який вихід із ситуації на Донбасі?

Олександр Палій: Зміцнення армії, зміцнення зв'язків із США, НАТО і ЄС, надійна ізоляція кризового регіону, кратне посилення СБУ та інших спецслужб, педалювання теми військової підтримки України, контроль над кордоном, санкції проти Росії. Ну, і, звичайно, рішучі реформи і очищення України.

Cfyz:Если национализировать все энергокомпании (электро-, газо-, добывающие, транспортирующие)? В руках олигархов они убыточные, налоги не платят, но и не продают. Зачем такая ситуация нужна в экономике Украины?

Олександр Палій: У такій пропозиції є сенс. Необхідно накласти на ці компанії реальні податки і передбачити, що ті з них, які не зможуть їх заплатити, націоналізуються і по-новому продаються з аукціону.

Iskander Tyumaev:Как вы прокомментируете слова ведущего программы Tagesthemen телеканала ARD Томаса Рота: "После дополнительной проверки было выяснено, что в гибели мирных жителей виновны бойцы добровольческого батальона, воюющего на стороне украинских властей. Мы сожалеем о допущенной ошибке и хотели бы извиниться перед нашей аудиторией".

Олександр Палій: Я не знаю, о каком конкретно случае Вы говорите. В мире есть много журналистов, телеканалов. Некоторые из них прикормлены Москвой, некоторые иногда ошибаются, но нельзя исключать и обидных случайностей на войне. Одно я знаю твердо: там, где украинские солдаты, люди не боятся ходить по улице, жить, а там, где террористы, там террор и ужасные преступления.

Cfyz:Как вы думаете, когда отменят закон "Об оффшорных зонах", отменят ли его вообще? Такое возможно в реальной жизни?

Олександр Палій: Надеюсь, оффшоры скоро закроют. Раньше это не давал сделать большой бизнес и воры у власти. А сейчас этот большой бизнес изгнан из своего же региона злодеями победнее, но понахрапистее. А власть, при всех к ней претензиях, на порядки лучше, чем предыдущая.

Cfyz:Если украинский политикум не способен руководить государством, то, может, есть смысл создать "международный консорциум по управлению Украиной"? Это же надо так грабить страну – 70 миллиардов долларов долга, а в казне вошь на аркане.

Олександр Палій: Никто нами не будет лучше управлять, чем мы сами. Эти 70 миллиардов долга созданы не нынешней властью. Хотя и я к ней также имею некоторые претензии.

Cfyz: Украина сохранится как государство до конца этого года?Власть поменялась – во власти ничего не изменилось: дети, братья, кумовья, "любі друзі", бизнес-партнеры. Как долго это терпеть?

Олександр Палій: Несомненно, Украина сохранится. Во власти изменилось очень много. Масштабы воровства при бывшей и нынешней власти – совершено несопоставимы. Власть практически не приказывает судам, отдельный гражданин через призыв к общественности может защитить себя значительно лучше. Страна уже – не большая Врадиевка. Но при всем при этом работы по улучшению ситуации у нас огромное количество.

slava_tur:Вы согласны с мнением Андреем Золотарёвым: "Либо Порошенко начнет слом системы сверху, либо это произойдет снизу (революция)"? Как считаете, Порошенко начнет?

Олександр Палій: Считаю, начнет. Но очень осторожно. Даже чересчур. Думаю, сейчас нужно действовать резче.

Pavel Kachura:"Оппозиционный блок", по своей сути, ПР, ведет рекламу и позиционирует себя как партия, которая защищает промышленные регионы. Это что, снова раздел страны?Почему нет органа, который бы отслеживал или рецензировал программы партий и не допускал подобных раздоров?

Олександр Палій: Да, Партия регионов и ее ошметки продолжают паразитировать на расколах. Люди, которые обокрали промышленность, начинают защищать промышленные регионы. Надеюсь, что в стране немного некритично мыслящих людей, которые им поверят.

Pangelina:Як видумаєте, чи використає Порошенко той факт, що закон про люстрацію направлений до Венеціанської комісії, для відкладення його підписання? І як таке могло статися без узгодження з Президентом чи з урядом, чи з Верховною Радою? У нас, крім них, є ще керівники країни? І чому Моніторинговий комітет ПАРЄ приймає такі документи до розгляду? Чому взагалі Льовочкіна там ще досі представляє Україну?

Олександр Палій: Думаю, Президент підпише цей закон, тому що цього хоче суспільство – не так закону, як самого очищення. Що стосується закону, то він дуже недосконалий. Він не створює єдиного люстраційного органу, який справді міг би бути дуже і дуже сильним засобом очищення. Але цей закон створює напруженість між мільйоном влучно розставлених людей і рештою країни в критично важливий час. Крім того, на мій погляд, була б доцільна зміна, за якою людина б вважалася такою, що пройшла люстрацію, якби вона пішла служити в силові структури або віддала на підтримку армії, приміром, третину свого майна. Вважаю, що Президент мав би підписати цей закон, але запропонувати потім внести до нього підсилюючі люстрацію зміни. Зараз у нас деякі закону виглядають як засіб піару деяких авторів і мають мало відношення до реального життя і заявлених цілей. Це погано, тому що часто закони пишуть ті люди, які не розуміють, що таке закон, і як він працює.

Олександр Палій

Pangelina:Політика та артисти. Чи вважаєте ви, що артисти – то аполітичні люди? Що політика їх не стосується? Якщо так, чому вони не підтримали вголос виступ Макаревича на Донбасі – адже там теж начебто не було політики?

Олександр Палій: Я вважаю, що ні артисти, ні будь-хто не може бути аполітичним у таких умовах, в яких нині перебуває Україна.

Є таке грецьке слово "ідіот". Цим словом у стародавній Греції називали людей, які не ходили на вибори. Їх штрафували, а потім били батогами з багатьма китицями, змоченими у червону фарбу, щоб всі бачили, що людина – ідіот.

Pangelina:Звичайно ж, хвилює питання, що нам дадуть дострокові вибори, що на нас чекає? Яка ваша думка?

Олександр Палій: Дострокові вибори дадуть нам суттєве зменшення фракції Кремля у парламенті і збільшення можливостей до взаємодії між Президентом і парламентом. Якщо буде більшість, приміром, у 300 голосів, це дасть можливість проводити реформи, не оглядаючись на фракційні тертя, на окремих корумпованих політиків і т.д.

Pangelina:Ваше ставлення до введення візового режиму з Росією? Чи не дозволило б це контролювати кордон повноцінно, розуміючи, хто, коли та навіщо перетинає його?

Олександр Палій: Я пропонував введення візового режиму з Росією ще в березні цього року. Якби тоді це було зроблено, можливо, у нас не було б таких проблем на Донбасі.

Росія засилає до нас цілі натовпи диверсантів і терористів. Між тим, сама ж Росія нині зацікавлена в стіні між Україною і Росією. Росія боїться "демократичної зарази", і тому може, на словах заперечуючи, насправді підтримати ізоляцію Росії від України. Проблеми, які отримають пара сотень тисяч українських заробітчан, несумірні з вигодами, які отримає вся Україна.

Pangelina:Арсеній Яценюк започаткував багато реформ. Що буде з ними, якщо після дострокових виборів Верховної Ради прем'єр-міністром стане хтось інший? Чи не краще було б Раді дати йому їх продовжити?

Олександр Палій: Чесно кажучи, я не бачу аж так багато реформ. Уряд зараз, швидше, є пожежною командою. А до реформ у нього руки чи то не доходять, чи то не стоять. Для прикладу навожу одну реформу, яку я пропоную нинішньому уряду – мені здається, це буде індикатором щирості. На цю реформу треба нуль гривень нуль копійок, а бюджет отримає від неї мільйони, корупція в одній зы сфер зменшиться в рази, а люди отримають віру в те, що щось змінюється. Суть цієї реформи – елементарна: зараз при ДТП ДАІ складає два папірці з обох сторін дрібним почерком протягом 20 хвилин. Це робиться для того, щоб водієві набридло, і він дав даїшнику хабар, який той понесе нагору по хабарницькій піраміді. Я пропоную МВС, яке недавно заявило про своє реформування, скоротити протокол до П.І.Б. водія, номера машини, номера водійського посвідчення, суті порушення і прізвища даїшника, щоб цей протокол можна було заповнити за дві хвилини. Шановне МВС, проведіть таку реформу, будь ласка.

Мені здається, те, чи проведе МВС таку реформу, буде індикатором того, чи справді воно готове до реформ, чи просто зібралося знову поговорити.

Odessit:Вопрос Вам как историку. Можно ли утверждать, что Россия украла у нас часть истории и присвоила её себе? Как нам разделить общую историю?

Олександр Палій: Попыталась украсть. Сейчас в Украине и мире нарастает понимание того, что российская история настолько же лживая, как и российская политика. Россияне любят называть своими украинских князей, которые в жизни и на территории России-то не были. Если бы Ангола назвалась Португалией, как бы отреагировала Португалия?

polit_ua:ПАРЄ визнала наявність російських військ в Україні, закликала РФ їх вивести, а також в тій же резолюції підкреслила незаконність анексії Криму Росією та закликала РФ скасувати своє рішення, повернувши Крим до складу України. Наскільки це важливий і вагомий факт?

Олександр Палій: З точки зору дипломатії, це важливо, тому що це закладає основи європейської політики на тривалу перспективу. Водночас ми маємо розуміти, що дипломатія зараз відіграє дедалі меншу роль у нашій кризі. Україні потрібна більш дієва підтримка, ніж просто заяви. Та й самій Європі це потрібно, щоб не бути зламаною спочатку морально, а потім фізично.

Lurdes:Пане Олександре, наскільки принципово, з вашої точки зору, Європа готова відстоювати інтереси України в нинішньому конфлікті на Донбасі, під час газових перемовин тощо?

Олександр Палій: Європейці готові говорити, подекуди готові навіть платити, але все ще не готові сприйняти безпеку Європи як цілість. У 1949 році США надали своїм європейським союзникам потужні гарантії, які врятували їх від уярмлення і від появи Французької РСР, Бельгійської РСР і т.д. А тепер ці ж країни, які отримали таку потужну підтримку тоді, попри всі перипетії їхньої довоєнної та післявоєнної політики, не бажають ділитися такою ж підтримкою з Україною. Хоча її нині надати значно легше, аніж у 1949 році. Тобто ми бачимо певне виродження геополітичного мислення Європи, і зараз воно щойно лише відроджується.

Petro:Чи вдасться коли-небудь притягти до відповідальності Януковича, за яких умов? Як би ви прокоментували отримання Януковичем, Азаровим та Пшонкою російського громадянства, про що повідомив радник мінстра внутрішніх справ Антон Геращенко?

Олександр Палій: Бог кожному роздасть за ділами його. Янукович – це людина, яка зрадила свою країну, який він присягав на Біблії. 11 березня 2010 року, в день утворення коаліції "тушок", коли я зрозумів, що російська агентура прийшла до влади, у мене був ефір з Ганною Герман. Після того ефіру мене звільнили з дуже невеличкої роботи в Дипломатичній академії. Це було, мабуть, перше кадрове рішення уряду. Я викричав в обличчя Ганні Герман те, що думав і, зокрема, те, що Янукович погано закінчить, тому що він починає з клятвопорушення присяги, яку давав на Євангелії. Тоді Ганна Герман сказала мені: "Що Ви мелете?". Як бачите, тут поки що все справджується.

11 грудня минулого року під час штурму Майдану я бігав місточком над Інститутською і кричав, що Янукович закінчить, як Іуда. Побачимо, чи справдиться це моє передбачення.

Олександр Палій

nat_:Олександре, чи не виникало у вас ідеї балотуватися до Верховної Ради цього року? Як загалом ставитеся до того, що кілька ваших колег політичних експертів братимуть участь у виборах? Дякую.

Олександр Палій: Виникала така ідея. Більше того, ми з друзями були піонерами цієї ідеї на минулих парламентських виборах. Тоді з братами Капрановими, Тарасом Компаніченком, Володимиром Огризком, ще кількома шанованими людьми ми пішли на вибори, пообіцяли знятися, якщо у нас не буде рейтингу 5%. І, вперше за історію українських партій, знялися перед виборами, віддавши опозиції, за нашими підрахунками, близько трьох депутатських місць. У тому, що це рішення було правильним, я переконався 22 лютого, коли у ВР кілька годин чекали, коли зареєструються 226 депутатів. Як тільки їх зареєструвалося 227, то через годину чи біля того було вже 400.

Цього разу у мене була така ідея, але мене стримували дві речі. Перша – я побачив, що в нашій країні є просто безліч людей, кращих за мене. З іншого боку, не всі вони мають той досвід, який маю я в політичному піарі. Друга – банальна відсутність грошей, тобто я зовсім не готувався до виборів і не намагався під це знайти гроші. Я он уже на фільм за моїм сценарієм не можу знайти невеликі гроші досить давно. Фандрайзер із мене – ніякий. Хтось написав про мене, що я "грантоїд", але, на жаль, в житті я отримав лише один грант – на видання моєї книжки "Навіщо Україні НАТО?". Якби влада в 2006 році знала – навіщо, то, можливо, у нас би і не було нинішньої війни.

Фото Владислава Мусієнка

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.

Наши стандарты: Редакционная политика сайта Главред

Реклама

Последние новости

Реклама
Реклама
Реклама
^
Мы используем cookies
Принять